reklamı kapat

POPÜLER

Şaşırtan veri; koronavirüs yüzünden 1 ayda 0 adet otomobil satıldı!

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınının otomotiv üzerindeki olumsuz etkileri devam ediyor. Konu hakkında şaşırtıcı bir haber de Hindistan’dan geldi.

Çin’in Wuhan kentinde başlayarak geçtiğimiz 3 ay boyunda tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs salgını, otomotiv sektörünü de derinden etkiledi. Salgının ilk başlarında neredeyse tüm otomotiv üreticileri fabrikalarındaki üretime ara verdi. Tedarik ve lojistik zincirlerinin aksaması sebebi ile üretimler bir süre başlayamadı. Ancak hastalığın etkisini kaybetmesi ile birlikte üretim yavaş yavaş tekrar başlıyor. Böylece sektörün de güncel duruma bağlı olarak toparlanması bekleniyor. Peki ya geride bıraktığı etkileri? Çoğu ülkede otomobil satışları durma noktasına geldi. Hatta kimi ülkelerde kelimenin tam anlamı ile durdu. Geçtiğimiz ay 120 milyar dolarlık dev Hindistan otomotiv pazarında hiç sıfır otomobil satılmadı. Bir ay boyunca 0 adet gerçekleşen satışlarda hükumetin getirdiği katı kısıtlamalarında etkili olduğu düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koronavirüs Avrupa otomobil piyasasını nasıl etkiledi?

Biraz önce bahsettiğimiz Hindistan kadar olmasa da Avrupa’da da ciddi bir çöküş var. Rakamlar genel olarak düşerken, bazı pazarlar diğerlerinden daha fazla etkilendi. Salgının en çok etkilediği Avrupa ülkelerinden birisi olan İtalya’da satışların Mart ayında yüzde 85 azaldığını görüyoruz. Bu rakam Almanya’da yüzde 38, İngiltere’de yüzde 44, Fransa’da yüzde 72 ve İspanya’da yüzde 69 oldu. Volkswagen, Fiat, Renault ve PSA gibi gruplarda yüzde 74, yüzde 64 ve yüzde 67 gibi devasa kayıplar kaydedildi. VW grubu satışları yüzde 44, BMW Grubu yüzde 40, Mercedes Daimler’in ise yüzde 41 pazar kaynı dikkat çekiyor. Bu endişe verici sayıların salgının kontrol altına alınması ile birlikte kademeli olarak düzelmesini bekliyoruz.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu