reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil

Yerli otomobil üretimine yönelik “lise” hamlesi

Yerli otomobil modellerinin üretimi hakkında Milli Eğitim tarafından sürpriz bir lise hamlesi geldi. Üretim için çalışmalara hız verildi.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), 2022 yılında üretimine başlayacağı, geliştirme süreci devam eden C-SUV yerli otomobil ön gösterim versiyonunu geçtiğimiz ay tanıttı. Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde gerçekleşen özel etkinlikte tanıtılan elektrikli C-SUV modeliyle birlikte bir de elektrikli C- Sedan konsepti gösterildi. İşte bu araçlar için yeni bir adım atıldı. Gelen bilgilere göre Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yerli otomobilin üretiminde görev alacak nitelikli iş gücünü yetiştirmek üzere, Bursa Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde elektrikli araçlar dalı açılacağını duyurdu. Söylendiği kadarıyla önümüzdeki dönemde müfredatı oluşturulacak alan programı doğrultusunda öğretmen eğitimleri gerçekleştirilecek ve bu alana önümüzdeki yıl Liselere Geçiş Sistemi kapsamında öğrenci alınacak. Direkt olarak Bursa’da yer alan askeriye arazisinde kurulacak fabrikada üretilecek yerli otomobil modelleri, bu bölüm sayesinde iş gücü açısından desteklenecek gibi görünüyor. Buna benzer adımlar artacağı da ifade ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil modelleri tam olarak ne kadar yerli?

Kısa süre önce konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktayyerli otomobil için “Minimum yüzde 50-51 yerlilikle başlıyoruz” ifadesini kullandı. Biliyorsunuz yerli otomobilin yüzde 100 yerli olmasını kimse beklemiyor ya da böyle olmasına gerek bulunmuyor. Birçok dev otomobil firmasının araçlarında onlarca farklı ülkeden gelen parçalar bir araya geliyor. Bu açıdan yüzde 50-51 “yerlilik” şimdilik iyi görünüyor deniyor.

İlgili Video