reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Yerli otomobil üretimine yönelik yeni gelişme

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilecek yerli otomobil cephesinden dikkat geçen bir tarih açıklaması geldi.

Türkiye’nin uzun süredir beklediği yerli otomobilin prototipinin tanıtılmasının ardından neredeyse 3 ay geçti. Tasarımı ile büyük beğeni toplayan model hakkında sık sık gerek TOGG gerek ise devlet yetkileri tarafından gelişmeler paylaşılıyor. Bugün en üretim sürecine dair en güncel haber ise Bursa’dan geldi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Bursa sanayicilerini ve milletvekillerini bir araya getirerek TOGG ile yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Konuşmalar sırasında hepimizin merakla beklediği bir tarih de açıklandı. Buna göre yerli otomobil fabrikası için Bursa’nın Gemlik ilçesinde bir tanıtım düzenlenecek. 12 Mart olarak açıklanan lansman tarihi için oldukça az bir süre kaldı.

Yerli otomobil hem tasarımı hem de performansıyla beğeni topluyor

Saatte 100 kilometre hıza 7,6 saniyede ulaşabilen model 200 beygirlik motordan güç alıyor. SUV aracın 4×4 versiyonunun ise 400 beygir güç üreteceği ifade ediliyor. Bu modelin ise 4,8 saniyede saatte 100 kilometre hıza ulaşacağı söyleniyor. Maksimum sürat ise iki yerli araç için de saatte 180 km. Hızlı şarj teknolojisi ile 30 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşabilecek elektrikli otomobil araçlarının batarya ömürlerinin de uzun olduğunu söyleyelim. 8 yıl pil garantisi sunacak yerli otomobilin bakım maliyeti de çok düşük. Dijital ayna ve saklı kapı kolu gibi yenilikçi teknolojilerin de kullanıldığı otomobilin konsolunda üç alt merkezde bir adet olmak üzere toplamda dört ekran karşımıza çıkıyor. Yerli otomobilin ismi ise önümüzdeki yılın ortasında gerçekleşecek lansmanda ortaya çıkacak. Beklenen araç 2022 yılında yollarda karşımıza çıkacak.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu