reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yerli otomobil hakkında yeni açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Teknopark-İstanbul 2. Etap Açılış Töreni’nde konuştu. Erdoğan, yerli otomobil hakkında da yeni açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Yerli ve milli otomobil beyin takımı bilişim vadisinde çalışmalarını sürdürüyor. Araştırmacılar tecrübelerini ülkemize aktarıyor, gençlerimize rol model oluyor. Türkiye yapamaz diyen bu zihniyet ülkemize 60 yıl kaybettirdi. Biz bu adımı attık gördük ki Türkiye’nin gücü bu proje için yeterli. Bir çok Türk mühendis yurt dışındaki önemli işlerini bırakıp sırf bu projede yer almak için ülkelerine döndüler. Geçen sene uygulamaya başladığımız uluslararası lider araştırmacılar programına gelen talepler umut verici düzeyde. Dünyanın en iyi araştırmacıları çalışmaları için artık ülkemizi tercih ediyor. 2019’u her şeye rağmen pozitif büyüme ile kapatacağımız anlaşılıyor. Ekonomik tuzağı bozduk ekonomimiz yeniden yükselişe geçti. Bu yılda öngörülerin çok üzerinde bir büyüme rakamına ulaşacağımıza inanıyorum otomobilden konuta kadar bunun işaretlerini görüyoruz. Ekonomiye güven artıyor. Sanayi üretimimiz 28 ay sonra rekora imza attı. İç talep güçleniyor. Buradan tüm iş dünyamıza sesleniyorum ki zaman yatırım zamanıdır. Hükümet olarak yatırım AR-GE istihdam desteği veriyoruz. Faizler düşmüş vaziyette. Şimdi üreticinin ciddi anlamda yatırım zamanıdır. Girişimci de üzerine düşeni yapsın diyorum sonra geç kalırsınız. Türkiye’yi en kısa zamanda 2023 hedeflerine kavuşturacağız.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil tasarımı ve performansıyla hayranlık uyandırıyor

200 beygir günden alacağı açıklanan yerli otomobilin saatte 100 kilometre hıza 7,6 saniyede ulaşılacağı belirtiliyor. SUV aracın 4×4 versiyonunun ise 400 beygir güç üreteceği konuşuluyor. Bu modelin ise 4,8 saniyede saatte 100 kilometre hıza ulaşacağı söyleniyor. Maksimum sürat ise iki yerli araç için de saatte 180 km. Hızlı şarj teknolojisi ile 30 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşabilecek otomobil araçlarının batarya ömürlerinin de uzun olduğunu söyleyelim.
8 yıl pil garantisi sunacak yerli otomobilin bakım maliyeti de çok düşük. Dijital ayna ve saklı kapı kolu gibi yenilikçi teknojilerin de kullanıldığı otomobilin konsolunda üç alt merkezde bir adet olmak üzere toplamda dört ekran karşımıza çıkıyor. Yerli otomobilin ismi ise önümüzdeki yılın ortasında gerçekleşecek lansmanda ortaya çıkacak. Yerli otomobil 2022 yılında yollarda karşımıza çıkacak.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu