reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yerli elektrikli otomobil açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerli otomobil hakkında açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’da DEİK İş Konseyi toplantısında konuştu.

Erdoğan, yerli otomobile ilişkin yaptığı açıklamada, ” Savunma sanayi alanında ise yerlilik oranımızı göreve geldiğimizde yüzde 20 iken şimdi yerlilik oranımız yüzde 70’e çıktı. Silahlı insansız hava araçlarında dünyanın en ileri teknolojisine sahip 4 devletten biriyiz. Kısa süre önce, ülkemizin küresel düzeyde markası haline gelecek Türkiye’nin otomobilinin tanıtımını gerçekleştirdik. Geleceğin teknolojisiyle elektrikli olarak üreteceğimiz otomobili inşallah 3 sene içerisinde müşterisiyle buluşturmayı planlıyoruz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tasarımıyla ve performansıyla beğeni kazanan yerli otomobil için geri sayım başladı

200 beygir günden alacağı açıklanan yerli otomobilin saatte 100 kilometre hıza 7,6 saniyede ulaşılacağı belirtiliyor. SUV aracın 4×4 versiyonunun ise 400 beygir güç üreteceği konuşuluyor. Bu modelin ise 4,8 saniyede saatte 100 kilometre hıza ulaşacağı söyleniyor. Maksimum sürat ise iki yerli araç için de saatte 180 km. Hızlı şarj teknolojisi ile 30 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşabilecek otomobil araçlarının batarya ömürlerinin de uzun olduğunu söyleyelim.
8 yıl pil garantisi sunacak yerli otomobilin bakım maliyeti de çok düşük. Yerli otomobilde benzinli ve dizel araçlardaki gibi mekanizmalar olmadığı için bakım maliyetinin düşük olacağını söylemek mümkün. Dijital ayna ve saklı kapı kolu gibi yenilikçi teknojilerin de kullanıldığı otomobilin konsolunda üç alt merkezde bir adet olmak üzere toplamda dört ekran karşımıza çıkıyor. Yerli otomobilin ismi ise önümüzdeki yılın ortasında gerçekleşecek lansmanda ortaya çıkacak. Yerli otomobili 2022 yılında yollarda görmeye başlayacağız.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu