reklamı kapat

POPÜLER

yerli-otomobil

Yerli elektrikli otomobil hakkında dikkat çekici öneri

Yerli otomobilin tanıtılmasının ardından tüm gözler otomobilin piyasaya sürüleceği tarihe çevrildi. 2022 yılının sonlarına doğru yollarda görmeye başlayacağımız yerli otomobil ile ilgili yeni bir teklif önerisi geldi.

Yerli otomobil hakkında değerlendirmelerde bulunan Hidrojen Teknolojileri Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer, “Şu anda bizim aslında hemen bir adım öteye gidip aynı zamanda hidrojenli araçlarımızı da yapmamız gerekiyor. Şu anda birçok firma hidrojen üzerinden gidiyor. Otomobil sektöründe hidrojene yönelik 50’nin üzerinde araç firmasının hedefi bu” dedi.

Hidrojenin en verimli üretilebileceği kaynağın su olduğunu belirten Dinçer, Türkiye’nin atık sulardan bile hidrojen üretebileceğini söylüyor. Dinçer, elektrikli olarak üretilecek yerli otomobilin hidrojenli modelinin de elektrikliyle aynı zamanda piyasaya sürülmesi gerektiğini, otomobil sektöründe 50 firmanın bu yönde çalışmaları olduğunu ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil için geri sayım başladı

Arkadan itişli versiyonda 200 beygir güç ve 7,6 saniyelik 0-100 performansı vadeden SUV aracın 4×4 versiyonda ise 400 beygir güç ve 4,8 saniyelik 0-100 seviyesine çıkması bekleniyor. Maksimum sürat ise iki yerli araç için de saatte 180 km. Hızlı şarj teknolojisi ile 30 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşabilecek otomobil araçlarının batarya ömürlerinin de uzun olduğunu belirtelim.

8 yıl pil garantisi sunacak yerli otomobilin bakım maliyeti de çok düşük. Yerli otomobilde benzinli ve dizel araçlardaki gibi mekanizmalar olmadığı için bakım maliyetinin düşük olacağını söylemek mümkün. Dijital ayna ve saklı kapı kolu gibi yenilikçi teknojilerin de kullanıldığı otomobilin konsolunda üç alt merkezde bir adet olmak üzere toplamda dört ekran karşımıza çıkıyor. Yerli otomobilin ismi ise önümüzdeki yılın ortasında gerçekleşecek lansmanda ortaya çıkacak. Yerli otomobili 2022 yılında yollarda görmeye başlayacağız.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu