reklamı kapat

POPÜLER

bor

Bakan test etti; karşınızda bor ve hidrojen ile çalışan otomobil

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı , Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) ile TÜBİTAK tarafından geliştilen aracı test etti.

Yerli otomobil prototipinin tanıtılmasının ardından neredeyse 1 ay geçti. Otomobil sevgisi ve merakını geniş kitlelere yayan bu gelişmenin ardından ülkemizde otomobil teknolojilerine yatırım da tüm hızıyla devam ediyor. Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) ile TÜBİTAK MAM tarafından geliştirilmesi yapılan bir araç bugün Bakan Fatih Dönmez ile test edildi.  Bünyesine bulunan bor ve hidrojen sistemleri ile çalışan araç yakıt pillerine giden hidrojenin enerjiye dönüştülmesi mantığı üzerine kurulmuş. Hali hazırda sadece 2 adet üretilen araç test şimdilik test aşamasında. Elektrikli otomobillerin çalışma prensibine büyük benzerlik taşıyan model gelecek için büyük ümit vaad ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hidrojen tutucu olarak bor kullanılıyor

Bakan Fatih Dönmez; “Araç kendi içerisinde bir nevi hibrit. Normal elektrikli araçlara hidrojen yakıtlı pilleri koyduğumuzda menzil uzayacak. Şu anda deneme için yapılan araç, elektrikle 300 kilometre menzile sahip. Bu menzili hidrojenli yakıtla 150 kilometre uzatma imkanı var. Düşünün, uzun bir seyahat planladınız. 300-400 kilometreden fazla gideceksiniz, eğer hidrojen ihtiva eden bir yakıt koyarsanız, menzili uzatmış oluyorsunuz. Biz hidrojen tutucu olarak bor kullanıyoruz. Bu elektrikli araca benzer bir teknoloji ancak burada aracı şarj etmiyorsunuz. Hidrojen üzerinden bu kaynağı elde etmiş oluyorsunuz.” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir

Yeni RAV4 çarpışma testi