reklamı kapat

POPÜLER

Toyota yapay zeka ile güçleniyor

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden bir tanesi olan Toyota geleceğin otomobil ve motor teknolojileri için şimdiden önemli yatırımlar yapıyor.

Günümüzde hidrojen yakıtlı ve hibrit modellerle kullanıcılarla buluşan marka, elektrikli otomobiller için hayati önem arz eden batarya teknolojilerinin geliştirilmesinde öğrenebilir makinelerden yardım almayı planlıyor. Geliştirme sürecinini ilk ortaklarına baktığımız zaman Stanford Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Michigan Üniversitesi, Buffalo Üniversitesi, Connecticut Üniversitesi ve İngiltere merkezli araştırma şirketi Ilika‘nın olduğunu görüyoruz. Proje için açıklanan bütçe ise 35 milyon dolar.


Toyota’nın Amerika’daki araştırma enstitüsü tarafından hayata geçirildiği açıklanan AR-Ge süreci; üniversite, üretici ve araştırma şirketinin bir araya geldiği önemli bir oluşum olarak karşımıza çıkıyor. Öğrenebilir makine teknolojisi üzerine geliştirilecek olan yapay zeka ile yeni jenerasyon elektrikli otomobil bataryalarında kullanılacak malzeme ve materyallerin üretiminin planladığı projede ayın zamanda hidrojen yakıtlı otomobiller için de geliştirmeler yapılacak. Elektrikli otomobillerde kullanılan lityum-iyon yapılı bataryaların yanı sıra katı yapıda olan bataryaların da geliştirileceği açıklanan ortaklıkla ilgili açıklamalarda bulunan Toyota Amerika Araştırma Enstitüsü başkanı Eric Krotkov; “Toyota yapay zekanın endüstriyel gelişmede hayati bir rolü olduğunun farkında ve bu teknoloji malzeme biliminde kullanacak olduğumuzdan ötürü gurur ve mutluluk duyuyoruz. Bu teknolojilerde kullanılacak olan malzeme keşfini hızlandırmak, temiz enerjinin kullanımının geleceği için oldukça önemli. Bu ortaklık Toyota olarak 2050 yılına kadar yüzde 90 oranında azaltmayı planladığımız emisyon değelerine yaklaştırmamıza da yardımcı olacaktır.” diyerek ileriki süreçte proje ortaklarının artabileceğinin sinyallerini verdi. Toyota’nın hibrit ve hidrojen yakıtlı modellerinin ardından tamamen elektrikli otomobilleriyle ne kadar iddialı olacağını da önümüzdeki günler gösterecek.