reklamı kapat

POPÜLER

Toyota’nın hibrit motor teknolojisi denize açılıyor

Elektrikli ve hibrit araçlar üzerinde geliştirdiği motor teknolojileriyle bu alanın en aktif markalarından olan Toyota, teknolojisini yeni sınırlarla buluşturmaya hazırlanıyor.

Elektrikli motora geçiş sürecinde hibrit teknolojisini en aktif şekilde kullanan üreticilerden bir tanesi olan Toyota bu teknolojisini asfalt sınırlarının dışarısına çıkartmak konusunda da kararlı. Geçtiğimiz hafta içerisinde; Stanford Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Michigan Üniversitesi, Buffalo Üniversitesi, Connecticut Üniversitesi ve İngiltere merkezli araştırma şirketi Ilika‘nın ortaklığıyla hibrit ve elektrikli motorlu araçlarda batarya teknolojilerinin geliştirilmesinde yapay zeka sistemini kullanmak adına geliştirme yürüteceğini açıklayan Japon devi bu teknolojiyi tekne ve yatlarda da aktif olarak kullanmak istiyor. 2020 yılında Tokyo’da düzenlenecek olan Olimpiyat oyunlarında hizmet vermesi amacıyla geliştirilen tekne teknik değerleriyle umut vadediyor.

İçten yanmalı ayağında 3.0 litre hacimli ve dört silindirli dizel motorun kullanıldığı tekne 256 beygir güce sahip. Projeye elektrik motorunun dahil olmasıyla birlikteyse 48 beygirlik katkıyla 300 beygirin üzerinde bir değer ve 350 Nm tork elde ediliyor. Teknenin batarya ayağındaysa 11 kWh‘lık lityum-iyon teknolojisine sahip ünite kullanılıyor. Teknede kullanılan sistemin Prius’ta kullanılandan 1,5 kat büyük olmasıyla birlikte 30 kilometrenin üzerinde bir menzil değerini sunması bekleniyor. Tokyo tabanlı olarak geliştirilen projenin hayata geçmesinin ardından geliştirilen yeni nesil batarya ve elektrik motorlarıyla aktif ulaşımda kullanılacak.