reklamı kapat

POPÜLER

Toyota Yaris Cross

Beklenen tanıtım; karşınızda ailenin yeni üyesi Toyota Yaris Cross [Video]

Hafta başında gündem yaratmaya başlayan Toyota Yaris Cross için uzun süredir devam eden bekleyiş bugün itibarıyla resmi parçalarla son buluyor.

Uzun süredir prototip detayları üzerinden mercek altına aldığımız Toyota ailesinin en yeni üyesi için resmi tanıtım gerçekleşti. İlk kez Cenevre’de tanıtılması planlanan ancak pandemi önlemleri nedeniyle fuarda gösterimi gerçekleştirilemeyen markasının tamamen yeni modeli Yaris Cross, dijital lansmanla tanıtıldı. Yerden yüksek sürüşü ve farklı tarzıyla öne çıkacak olan Toyota Yaris Cross, şehir içinde de pratik ve aktif yaşam tarzına uygun sürüşler sunan ideal bir otomobil olarak öne çıkıyor. Avrupa için tasarlanan ve geliştirilen model, Yaris ile birlikte 2021’den itibaren Fransa’daki Toyota tesisinde üretilecek.

Toyota Yaris Cross hakkında öne çıkan detaylar

2012’de Yaris ile B segmentini hibrit teknolojisi ile buluşturan Toyota, Yaris Cross’ta da sıra dışı performans ve verimlilik sunan dördüncü nesil hibrit motorunu sunacak. Araç markanın yeni GA-B platformu üzerine tasarlandı. Bu platform yüksek seviyede gövde sertliği ve iyi bir dengeye sahip şasinin üretilmesine olanak sunarken, otomobilin yolda daha hızlı tepkiler vermesini sağlıyor. Aracın arka bölümünde geniş çamurluklarla yere sağlam basan bir SUV görüntüsü ortaya konurken, yatay olarak tasarlanan stop lambaları ve arka camın Yaris ailesinden izleri taşıdığı görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota, yeni Yaris Cross modeli her ikisi de tamamen yeni 3 silindirli 1.5 litre benzinli ve 1.5 litre hibrit motor seçenekleri ile sunulacak. Markanın 4. nesil hibrit teknolojisini kullanan Yaris Cross’un kendi kendini şarj eden hibrit sisteminde 1.5 litre üç silindirli Atkinson çevrimi benzinli motor ve elektrikli motor yer alıyor. Tipik bir dizel motordan yüzde 40 oranında daha yüksek verimliliğe sahip olan bu motor ile birlikte çok daha iddialı yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu öne çıkıyor. Yaris Cross’ta yer alan hibrit sistem 116 beygir güç üretirken bu güç akıllı dört çeker sürüş sistemiyle yere aktarılacak. Yaris Cross, Toyota Safety Sense aktif güvenlik sistemleri ve gelişmiş sürücü asistan sistemlerinden de faydalanıyor. Araç Nissan Juke ve Ford Puma gibi modellerle rekabete girecek.