reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

2022 Toyota Corolla

Toyota, elektrikli ve hibrit araç satışında yeni bir rekoru geride bıraktı

Çeşitlilik olarak pazarın en güçlü isimlerinden olan Toyota, 25 yılı bulan hibrit ve elektrik macerasında satış rekoru kırdı.

Advertisement

Otomotiv pazarında son yılların merkezinde olan elektrik gücünün özellikle hibrit tarafında artık bir gelenek oluşturan Toyota, kendi içerisinde yeni bir satış rekorunu kısa süre önce geride bıraktığınız duyurdu. İlk kez 1997 yılında sunduğu hibrit teknolojisini günümüzde tüm ürün gamında kullanan Japon üretici, bunun yanına eklediği elektrikli araç satışlarında toplamda 20 milyon adedi geçmeyi başardı. Markanın hibrit satışları 19 milyon 560 bine ulaşırken, elektrikliler de dahil olmak üzere global olarak toplamda 20 milyon 32 bin 588 adetlik satış gerçekleştirildi. Hibrit teknolojisinin öncü ve lider markası Toyota, bu satışla beraber bugüne kadar 160 milyon tonu aşan karbon emisyonunu önlerken, 65 milyon kilolitre yakıt tasarrufu da sağlamış durumda.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota satışlarında Japonya ön planda

Markanın resmi kaynakları tarafından paylaşılan verilere baktığımızda, satışların bölgesel olarak 8 milyonluk adedinin Japonya’da gerçekleştiğini görüyoruz. Bununla birlikte tabloda 5 milyonla Kuzey Amerika, 4 milyonla Avrupa ve 1,7 milyonla Çin ön plana çıkıyor. 20 milyonu aşan çevreci otomobil satışlarında Prius 5,77 milyon adetle ilk sırayı alırken, Corolla Hybrid ürün gamı 2,23 milyon adetlik satış performansıyla dikkat çekiyor. RAV4 Hybrid’in satış adedi ise 1.38 milyon olarak paylaşıldı. Güncel pazarın motor teknolojisi bazında en zengin ürün gamınlarından birisine sahip olan Toyota; tüm dünyada 48 hibrit, 5 plug-in hibrit, 2 yakıt hücreli ve 8 elektrikli modelin satışını gerçekleştiriyor. Türkiye’de ise 2009 yılından bu yana 58 bin 136 adetlik Toyota markalı hibrit otomobil satışına imza atılması da dikkat çekiyor.