reklamı kapat

POPÜLER

Adobe’nin deneysel uygulaması bir fotoğrafın tarzını diğerine kopyalayabiliyor

Photoshop ile fotoğraf düzenlemesi noktasında çeşitli alternatifler sunan Adobe şimdi Cornell Üniversitesi ile ortak bir çalışmaya imza attı. Ortaya çıkan deneysel uygulama bir fotoğrafın tarzını diğerine uyarlamayı başarıyor.

Sistem haberimizin girişindeki fotoğrafta gördüğünüz üzere bir orijinal bir de örnek fotoğraf ile çalışıyor. Derin fotoğraf tarzı transferi sayesinde ikinci fotoğrafın tarzı ilkine aktarılıyor. Avrupalı bilim adamlarının geliştirdiği nötr stil transferinin aksine burada yapay zeka tüm fotoğrafı aktarmıyor. Genel olarak karenin içinde yer alan renklerine odaklanıyor. Yani fotoğraf içinde nerenin obje, nelerin gökyüzü olduğunu ayırt edebiliyor. Derinlemesine analizin ardından tarzın temelini oluşturan kısımlar kullanılıyor. Bu sayede iki fotoğraf üst üste bindirilmiş gibi görünmüyor. Orijinal fotoğrafın renkleri ve havası örnek kareye aktarılabiliyor.

Sistem geniş açıdan çekilmiş fotoğraflarda ve çiçek çekimlerinde oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Bu çerçevede yer alan karelerde yüzde 80 oranında başarı elde ediliyor. Adobe ekibi daha hassas renk ayarları elde edebilmek için yapay zekanın görüntüyü parça parça analiz etme şeklini geliştirmek istiyor. Bu sayede farklı açılardan çekilen fotoğraflarda da başarı elde edilebilecek.

Şimdilik Adobe’un bu gelişmeleri Photoshop’a ekleyip eklemeyeceği bilinmiyor. Linux işletim sistemine sahip olanlar sistemi buradan deneyebilir.