reklamı kapat

POPÜLER

“E” logosuyla tanıtılan Stinger kafaları karıştırdı: KIA premium segment yeni bir marka mı kuruyor?

01 Nisan 2017

KIA, tarihinin en hızlı modeli olarak karşımıza çıkardığı Stinger ile lüks segment bir markanın atılımını yapabileceğinin sinyallerini veriyor.

2.0 litrelik turbo beslemeli makineye sahip olan versiyonu 255 beygir ve 352 Nm, 3.3 litrelik twinTurbo V6 versiyonu 365 beygir güç ve 494 Nm tork değerleriyle marka tarihinin en hızlı otomobili olarak karşımıza çıkan Stinger KIA için aynı zamanda yeni bir dönem başlangıcı olacağının sinyallerini içeriyordu. Geride bıraktığımız gün 0’dan 100’e hızlanma değeri 4,9 saniye olarak resmen açıklanan Stinger ile Seul Otomobil Fuarı‘nda kullanıcıların karşısına çıkan KIA’nın Detroit’te tanıttığı versiyondan küçük bir farklara araca “E” logusunu eklediği görüldü. Bu farkındalığın ardından geçtiğimiz süreçte dile gelen KIA içinde yeni bir lüks performans markasıyla ilgili iddialar da yine yüksek sesle dile gelmeye başladı.


Hyundai-Genesis örneğine benzer olarak akıllara gelen bu yeni marka iddialarını güçlendiren etmense KIA tasarım müdürü Gregory Guillaume‘nin açıklamaları oldu. “Bize göre KIA dünyanın her yerinde var olan bir marka olmalı. Bu KIA’nın gerek satışlarına gerekse daha güçlü bir marka olmasına etki sağlayacaktır. Marka olarak Picanto’dan Stinger’a ve Sorento’ya kadar ne kadar esnek bir ürün gamına sahip olduğumuzu gösteriyoruz. Stinger E logosunu taşıyan tek otomobil olmayacak.” diyerek KIA dahilinde üst seviye yeni bir departmanın veya markanın kurulabileceğinin sinyallerini verse de bazı yetkililer böyle bir durumun olmadığı görüşünde. Önümüzdeki günler akıllardaki sorulara cevap olacak.