reklamı kapat

POPÜLER

Oculus’un kurucularından Palmer Luckey istifa ediyor

Oculus son zamanlarda zor bir dönemden geçiyor. Davalarla boğuşan şirket, kendi çalışanlarıyla ilgili konularda sorunlar yaşıyor. Şirketin en sorunlu isimlerinden biri de Oculus’un kurucularından biri Palmer Luckey. Uzun süredir eleştirilerin merkezindeki isim olan Luckey, şaşırtıcı bir karar vererek şirketten istifa ediyor.

Palmer Luckey’nin ismi geçen yıl sıkça medyada kendine yer buldu. Donald Trump ile olan yakınlığı, Luckey’nin eleştirilmesinin başlıca nedeniydi. Aslında teknoloji dünyasındaki isimlerin belirli bir tarafa destek vermesi yadırganmıyor. Ancak politik görüşünü net bir şekilde belirten kişiler bu şekilde tepkileri üzerine çekiyor. Konu bir de Oculus Rift’in basındaki yüzü olan Palmer Luckey gibi bir isim olunca tepkilerin şiddeti de artabiliyor.

Belirtilenlere göre yönetici ismin istifasının ardındaki tek neden politik duruşu da değil üstelik. Bilindiği üzere Oculus ve Bethesda arasında son zamanlarda sular durulmuyor. Bir dönem Bethesda’da çalışan ve daha sonrasında Oculus ekibine dahil olan eski id Software kurucusu John Carmack’ın bilgi sızdırdığı ortaya çıktı. Bunun üzerine Bethesda, Oculus’un sahibi Facebook’a dava açtı ve bu davayı da kazandı. Bu iki olayın ardından istifanın gerçekleştiği düşünülüyor. Ne Palmer Luckey ne de Facebook’tan konu hakkında açıklama gelmezken detayların yakın zamanda netleşmesi bekleniyor.

YORUMLAR