reklamı kapat

POPÜLER

oculus

Facebook – Oculus ortaklığının getirileri neler?

Eğer Oculus’un Facebook tarafından satın alınmasıyla ilgili hala kuşkularınız varsa Oculus Rift yaratıcısı Palmer Luckey‘e göre bundan bir yıl sonra tüm kuşkularınızı bir kenara bırakacaksınız, çünkü Oculus Rift emin adımlarla geliyor.

PAX East’te Hip Hop Gamer‘a röportaj veren 21 yaşındaki yaratıcı Palmer Luckey, Facebook anlaşmasının onların önünde açtığı kapıları da anlattı. “Kuşku duyanları anlayabiliyorum, fakat bundan bir yıl sonra hemen herkes bize hak verecek ve anlaşmayı yaptığımız için çok memnun olacak.” diyen Luckey, Facebook’un onlara yarattığı finansal kaynağın faydalarından da bahsetti:

“Artık istediğimiz kadar insanı çalıştırabiliriz. Oculus Rift için çok fazla insan çalışmak istiyor fakat projenin geleceğinden emin olamadıkları için dahil olamıyorlardı. Facebook anlaşmasıyla daha sağlam bir zemin üzerine oturan projeye artık insanlar bel bağlayabiliyor. Bunun dışında hazır taslakları alıp kullanmak yerine kendi özel donanımımızı yaratabiliyoruz ki bu taslak kullanmaktan çok çok daha iyi sonuç verecek.”

oculus
Palmer Luckey’in röportajının en ilginç kısımlarından biri de Oculus Rift’in satış fiyatıyla ilgili sözleriydi. Facebook’un onlara kısa dönemde hızlı kar elde etmek amacıyla yaklaşmadığını söyleyen Luckey, Oculus Rift’lerin üretim fiyatına satılacağını belirtti. Ekibin finansal açıdan oldukça rahatladığını söyleyen Luckey, bağımsız oyun stüdyoları ile anlaşma yapıp, onları destekleyebileceklerini belirtti. Hatta bu anlaşmalardan birinin de çok yakın bir sürede gerçekleşeceğini söylemekten çekinmedi.

Konu sanal gerçeklik olunca en yakın rakip Morpheus‘tan da bahsetmemek olmaz tabii. Bu konuda oldukça net olan Luckey, Morpheus’un onlar için çok da zorlayıcı bir rakip olmadığını söyledi. Sadece PlayStation 4 kullanıcılarına hitap eden Morpheus’un pazardaki yerinin Oculus Rift kadar geniş olmadığını belirten Luckey kendinden oldukça emin görünüyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Facebook – Oculus ortaklığının getirileri neler?” için bir cevap

  1. mcl dedi ki:

    21 yaşında bu kadar para ile bırak da emin olsun.. yıllardır var olan nedense unutulan bir şeyi tekrar ortaya getirdiler yeni bir icat yok