reklamı kapat

POPÜLER

minecraft

Minecraft’ın Oculus Rift versionu hayal oldu

Çıktığı günden bu yana 14 milyonun üzerinde kopya satmayı başaran fenomen oyun Minecraft, hemen hemen her platformda oynanabilir durumdaydı. Oculus Rift versiyonunun da çıkması beklenen oyunun tasarımcısı ise bu planı iptal ettiklerini açıkladı. Sebep ne mi? Facebook.

Bu sabah yaptığımız haberde Facebook’un Oculus Rift’in üreticisini 2 milyar dolara satın aldığını duyurmuştuk. Bunu öğrenen Minecraft’ın yaratıcısı Markus “Notch” Persson, Twitter hesabı üzerinden hemen bir güncelleme girdi: “Minecraft’ın Oculus Rift versiyonunu hazırlamayı düşünüyorduk fakat planlar iptal. Facebook beni ürkütüyor.”

notchtwitter
Açıklama Persson’ın ani tepkisiyle gelişmişti fakat daha sonra blog‘u üzerinden yazdığı yazıyla ne kadar kararlı olduğunu belli etti. Sanal gerçekliğin kendisini oldukça heyecanlandırdığını ve Oculus Rift deneyimini anlatan Persson, her ne kadar böyle bir projede bulunmak istese de Facebook sebebiyle Oculus VR ile çalışamayacağını belirtti. Facebook’un oyun motorları geliştiren bir şirket değil bir sosyal ağ olduğunu belirten Persson, oyun şirketleriyle çalışmak istediğinin de altını özellikle çizdi. Yani anlayacağınız resmi bir Oculus Rift oyunu gelmeyecek, fakat Persson’ın da belirttiği gibi hayranlar tarafından hazırlanmış bir mod mevcut. İlla Oculus Rift ile Minecraft deneyimi yaşamak isteyenler Minecrift isimli modla yetinmek zorunda.

İLGİLİ HABERLER