reklamı kapat

POPÜLER

Facebook, Oculus Rift’in üreticisini 2 milyar dolara satın aldı [Video]

Hem Facebook hem de Oculus cephesinden gerçekleştirilen resmi açıklamalar ile duyurulan anlaşma sonucunda Facebook’un satın alma sonrası planlarına dair ipuçları da verildi. Son 18 ayda 75 binden fazla geliştirici kiti sipariş edilen Oculus Rift sanal gerçeklik bandının sahibi ve sanal gerçeklik teknolojileri alanında oldukça popüler olan şirkete yönelik olarak Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, bu zamana kadar mobil platformlar için gerçekleştirdikleri atılımları daha faydalı ve kişisel eğlence tecrübesine dönüştürerek sürdüreceklerini, Oculus Rift bandının oyun odaklı gelişimine ilaveten farklı alanlarda da kullanımının genişleteceğini belirtiyor.

Facebook’tan bağımsız olarak faaliyetlerini kendi yapısı altında sürdürmeye devam edecek olan Oculus, Facebook’un hali hazırda oldukça tecrübeli olduğu sosyal oyun platformunu daha ileri boyutlara taşıma imkanı sunması bekleniyor. 2014’ün ikinci çeyreğinde tamamlanması beklenen anlaşma sonucunda Facebook ailesine katılacak olan Oculus, bu zamana kadar farklı yatırım firmalarından toplam 93,4 milyon dolar fon sağlamayı başarmıştı. Anlaşma, Facebook’un fiziksel bir ürüne yönelik olarak gerçekleştirdiği ilk satın alma niteliğiyle de bu zamana kadar firmanın yaptığı satın almalardan farklılaşıyor.

Oculus’un henüz son kullanıcı ile buluşmuş bir ürünü bulunmamakla beraber, 2012 yılında 2,4 milyon dolar destek topladığı bir Kickstarter kampanyası ile hayatına başlayan firma video oyun endüstrisinin yoğun ilgisini çekmeyi başarmıştı.

VİDEO