reklamı kapat

POPÜLER

Oculus Rift

75 milyon dolarlık yatırım, Oculus Rift’in piyasaya çıkmasını hızlandıracak

Artırılmış gerçeklik gözlüğü Oculus Rift’in üreticisi Oculus VR, bugüne kadar aralarında Facebook, Twitter, Skype ve Jawbone’a destek olan yatırım firması Andreessen Horowitz’dan aldığı fonla 75 milyon dolar sermayeye ulaştı ve gözlüğün son kullanıcılara ulaşacak versiyonu için çalışmalara başladı. Oyun dünyasının merakla beklediği gözlük, Kickstarter üzerinden de para toplamış ve özel versiyonunu geliştiricilerle buluşturmuştu.

Yatırım şirketinden gelen fon sonrası varılan anlaşma ile Andreessen Horowitz’in kurucularından Mark Andreessen Oculus VR’ın yönetim kuruluna katılacak ve idari kararlarda söz sahibi olacak. Andereessen, yaptığı açıklamada Oculus’un yalnızca oyun dünyasını değiştirmeyeceğini; sinema, eğitim, mimari ve tasarım alanlarında da insanların temel deneyimlerini yeniden tanımlayacağını söylüyor. Gözlüğün yetenekleri düşünüldüğünde Andereessen’in çok da haksız olmadığını söylemek mümkün. Oculus VR, son kullanıcılara yönelik gözlüklere ilişkin bir takvim açıklamış değil.

Oculus Rift, 110 derece görüş açısı sunan 3D destekli bir gözlük. Farklı cihazlara bağlanabilen gözlük, kullanıcılara kendilerini oynadıkları oyunun içindeyiş gibi hissettiriyor.