reklamı kapat

POPÜLER

Oculus Rift’in satışı durdurulabilir

Sanal gerçeklik gözlükleri arasında kendine önemli bir yer edinen Oculus Rift, son dönemlerde büyük sorunlar yaşıyor. Zenimax’ın sanal gerçeklikle ilgili bilgiler çaldığı iddiasıyla dava ettiği Oculus, eğer dava Zenimax lehine sonuçlanırsa Oculus Rift’in satışının durdurmak zorunda kalabilir. 

Zenimax, açtığı davada 500 milyon dolar kazanmış olsa da halen istediğini elde etmiş değil. Çünkü sanal gerçeklik sırlarını çaldığını iddia ettiği Oculus, halen Oculus Rift’in satışına devam ederek gelir elde etmeyi sürdürüyor. Özellikle de Zenimax’tan Oculus’a geçen John Carmack’ın bilgileri çaldığını iddia eden Zenimax aslında 4 milyar dolarlık bir dava açmıştı. Ancak davada 500 milyon dolar ödenmesine karar verilmişti. Yeni açılan davada ise Oculus’un kaybettiği tek şey para olmayabilir. Zira Zenimax, Oculus’un kendi kodlarını kullanmalarının önüne geçmek istiyor. Şimdilik Oculus’un kodları çaldığına yönelik kesin bir bilgi mevcut değil. Fakat mahkeme kodların çalındığına hükmederse bu durum Oculus Rift’in satışının durdurulmasına neden olabilir gibi görünüyor.

Görünüşe bakılırsa Zenimax, istediği şartları yerine getirmeden durmayacak. İşin sonunda Oculus Rift satışlarının sona erme ihtimali de bulunduğundan ötürü Oculus’un da kolay pes etme gibi bir niyeti yok. Bu nedenle de davanın uzun bir sürece yayılması bekleniyor. Dava sonucunun nasıl olacağını hep birlikte göreceğiz.

YORUMLAR