reklamı kapat

POPÜLER

oculus-tank

Norveç ordusu Oculus Rift’in tank uyumluluğunu test ediyor [Video]

Oculus Rift‘in hayatımızın bir parçası olacağı gerçeğini zaten biliyorduk. Özellikle Facebook anlaşmasından sonra Mark Zuckerberg‘in “büyük resme bakma” temalı açıklamasıyla sadece oyunlar için geliştirilecek bir sanal gerçeklik cihazı olmayacağı aşikardı. Oculus Rift’le ilgili gelen güzel testlerin yanına bu sefer bambaşka bir haber geldi. Oculus Rift, savaş tanklarında kullanılabilir miydi?

Bilim kurgu filmlerindeki robot askerleri hatırlıyor musunuz? Hani gözlerinin önüne gelen haritalar, insanın göremeyeceği kadar uzağı görme yetisi, sıcaklığı algılama, sesli komutlarla hareket… Robot askerler gelmiyor fakat belki de ona çok yakın askerler yetiştirilebilir.

Oculus-Tank
Görünen o ki Oculus Rift’in hızlı yükselişiyle beraber, Norveç ordusu bu sanal gerçeklik cihazı konusunda oldukça heyecanlanmış durumda. Tankı kullanan askerin görüşünde büyük sınırlamalar olmasını da sebep olarak gösteren ordu, Oculus’un yapabilecekleri konusunda oldukça umutlu gözüküyor. Henüz Oculus Rift yeteri kadar uzağı gösterecek çözünürlüğe sahip olmasa da bunun geliştirilebilir bir şey olduğunu söyleyen askerler testten oldukça memnun çünkü gerçek hayattaki tanklar Battlefield‘daki kullanım rahatlığına sahip değil.

oculus-tank
Tankın dört bir tarafına yerleştirilmiş kameraları Oculus’a bağlayarak 360 derece görüş açısı oluşturan ordu, tankın kullanımını da kolaylaştırıyor. Ancak başınızı sağa sola çevirerek tankın etrafını rahatça görebileceğiniz bu uygulama, uzun vadede mide bulantısına sebebiyet verebiliyor. Birkaç teknik sıkıntı ve askerlerin Oculus’a alışma süreci dışında geliştirilebilir bu teknolojinin geleceğinin parlak olduğunu düşünen askerler, Facebook anlaşmasından da oldukça memnun durumda. Bu şekilde Oculus’un da yeterli maddi desteği elde ederek kendisini geliştireceğine inanıyorlar. Yakında filmlerden aşina olduğumuz yarı insan yarı robot askerleri de görürsek şaşırmayız herhalde.

VİDEO

YORUMLAR