reklamı kapat

POPÜLER

Oculus Rift desteği bekleyen Mac kullanıcılarına kötü haber

Piyasanın önde gelen sanal gerçeklik gözlüklerinden biri olan Oculus Rift, yalnızca PC’lerde çalışabiliyor. Hatta her bilgisayar da Oculus Rift’i çalıştırmaya yetmiyor ve üst düzey bir sisteme ihtiyaç duyuluyor. Bir dönem Oculus Rift’in Mac’lerde de çalışabileceği iddiası gündeme gelmişti fakat konuyla ilgili olarak bir açıklama yapılmamıştı. Yapılan açıklamayla birlikte Mac desteğinin gelip gelmeyeceği de bir nebze netleşmiş oldu.

Oculus’un kurucularından Nate Mitchell’in yaptığı açıklama biraz iyi, biraz da kötü haberler içeriyor. İyi haber, Oculus Mac platformuyla yakından ilgileniyor. Zira Oculus Rift’in kullanım alanının artırılması hedefleniyor. Kötü haber ise Oculus şu sıralar Mac’e destek vermeyi düşünmüyor. Gerçekten çok istedikleri bir proje olduğunu belirten Mitchell, şimdilik böyle bir desteğin sunulmasının mümkün olmadığını ifade ediyor. Yol haritalarında böyle bir proje olmadığını ifade eden üst düzey isim, en azından 6 aylık süreçte böyle bir çalışma içerisine girilmeyeceğini üzülerek dile getiriyor.

Oculus Rift’in Mac’te çalışması için neler yapabilecekleri üzerine düşüneceklerini söyleyen Nate Mitchell,  böyle bir çalışmanın uzun bir zaman ve yoğun bir çaba gerektirdiğini belirtiyor. Her şeyi doğru şekilde yapmak ve Mac’te etkileyici bir sanal gerçeklik deneyimi sunmak için uzun zaman gerektiği ifade ediliyor. Dolayısıyla Mac kullanıcılarının diğer üreticilerden böyle bir cihaz beklemesi ve mobil VR cihazlarına yönelmesi dışında şimdilik pek bir seçeneği bulunmuyor.

YORUMLAR