reklamı kapat

POPÜLER

ZeniMax Oculus’a dava açtı. Sanal gerçeklik teknolojisi çalıntı mı?

Oculus Rift cephesinde sular hiç durulmuyor. İki sene içerisinde iyi-kötü pek çok durumla karşı karşıya kalan Oculus şimdi de ciddi bir davanın taraflarından biri. Bethesda Softworks, Id gibi şirketlerin sahibi ZeniMax, Oculus Rift’in teknolojisinin çalıntı olduğunu ve Oculus’un sahibi Palmer Luckey‘nin firmalarıyla yaptığı gizlilik anlaşmasını bozarak Rift teknolojisini sahiplendiğini iddia ediyor.

Yaklaşık bir buçuk aydır ZeniMax ve Oculus arasında büyük bir gerginlik vardı. ZeniMax’in stüdyolarından biri olan Id’nin çalışanlarından John Carmack‘ın işten ayrılıp Oculus firmasıyla çalışmaya başlaması ise kaçınılmaz olan olaylar zincirinin ilk halkasını koparmış oldu. Bir süredir firmalararası açıklamalar halinde ilerleyen olay ise artık mahkemeye taşınıyor. ZeniMax oldukça net, Oculus’un sanal gerçeklik teknolojisinin kendileri tarafından yaratıldığını ve Carmack’ın gizli bilgileri alarak Oculus’un geliştirilmesine yardım ettiğini söylüyor.

John-Carmack
Oculus cephesi ise bir hayli sakin duruyor. İddialar ortaya ilk atıldığında böyle bir şeyin kesinlikle gerçek olamayacağını söyleyen Luckey, iddiaları çürütebileceklerini de açıklamalarına eklemişti. Ancak ZeniMax’in açtığı davanın konusu sadece çalıntı teknoloji değil. İddialara göre Luckey sanal gerçeklik cihazının prototipini oluşturduğunda ortada teknolojik açıdan büyük eksiklikleri olan bir cihaz sunmuş, Carmack da dahil olmak üzere ZeniMax çalışanlarından yazılım alanında destek almış ve hatta DOOM 3: BFG Edition‘ı için özel bir ayarlama bile yapılmıştı. Oculus da cihazın tanıtımında telif haklarını çiğneyerek oyunu kullanmış.

ZeniMax’in uzun dava metnine göre, Oculus’un haksız bir şekilde zimmetine geçirdiği teknolojileri olmasaydı Luckey’nin pek çok açıdan eksik olan sanal gerçeklik cihazı asla bu kadar büyüyemezdi. Oculus cephesi ise sağlam duruşuna devam ediyor. ZeniMax’in Oculus teknolojisine hiçbir katkısı olmadığını iddia eden firma, mahkemede nasıl bir tutum sergileyeceği konusunda keskin bir mesaj veriyor. Tabii tüm bu davalardan sonra ZeniMax’e ait stüdyoların Oculus için oyun üreteceği gibi bir beklenti de ortadan kalkıyor.