reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Samsung sanal gerçeklik cihazı için Oculus ile anlaştı

Sanal gerçeklik pazarı epey yeni ve pek çok firmanın dahil olmak istediği bir alan. Oculus Rift‘in başlangıç kitiyle çok ses getirmesinin ardından gelen 2 milyar dolarlık Facebook anlaşması, Sony’nin kendi sanal gerçeklik cihazı Morpheus‘u duyurması ve Samsung‘un bir kenarda oturamayacağına karar vermesiyle ortalık kızışmıştı. Samsung, Oculus ve Morpheus’un çıkışına yetiştirmeyi planladığı sanal gerçeklik cihazının bilgilerinin internete sızmasıyla bu pazara girişini de bir nevi duyurmuş oldu.

Advertisement

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız haberde Samsung’un prototip üreterek büyük geliştiricilere yolladığı konusundaki iddiaları duyurmuştuk. Cihazın firmanın iki büyük amiral gemisi olan Galaxy S5 ve Note 3 ile uyumlu olacağı konuşuluyordu. Proje detayları çok da belli değilken bu hafta Samsung’un Oculus ile anlaşma yaptığı duyuruldu. Tabii bu anlaşma teknolojik açıdan tek tarafın çıkarlarına göre değil, iki tarafı da bir hayli mutlu edecek şekilde tasarlanmış.

Samsung’un sanal gerçeklik cihazının ihtiyaç duyduğu yazılımdan yoksun oluşu firmayı bu tarz bir anlaşmaya itmiş olacak ki Oculus’tan yazılım alanında destek almaya başlayan Samsung, karşılığında yeni nesil OLED panellerini en önce Rift’in kullanımına sunmayı kabul etmiş. Oculus’tan aldığı mobil yazılım kiti ile kendi sana gerçeklik cihazını geliştirecek olan Samsung’un Oculus’a yeni nesil, piksel yoğunluğu yüksek OLED panellerini sunması elbette Oculus’un rakibine nazaran bir adım daha önde olacağının habercisi gibi.

samsung
Samsung’un sanal gerçeklik pazarına bir an önce giriş yapmak istemesi ile Oculus’un işleri ağırdan alıp daha kaliteli ve üst seviye oyun performansı sunan bir cihaz çıkarma isteği kesişince böyle bir anlaşma da kaçınılmaz hale geliyor. Samsung’un sanal gerçeklik cihazı ise donanımsal açıdan diğer iki cihazdan epey farklı, çünkü sanal gerçeklik sağlayacak olan cihazın kendi ekranı yok. Samsung’un modelinde cihaz telefon ekranını kullanıyor.

Geçtiğimiz hafta ZeniMax‘in Oculus’a dava açtığı haberini yapmıştık. Anlaşılan sanal gerçeklik teknolojisinin çalıntı olduğunu iddia eden ZeniMax’in açtığı dava ne Oculus’u ne de Samsung’u etkilemiş. Oculus önlenemez yükselişine devam edip yaptığı anlaşmalarla kendinden bahsettirirken, Morpheus‘un proje ile ilgili ketumluğu da dikkat çekiyor. Samsung-Oculus anlaşması iki firmaya da aynı oranda yarar sağlayacak mı bilinmez ancak Oculus yüksek performans için doğru adımlar atmaya devam ediyor.