reklamı kapat

POPÜLER

Oculus’tan PC’ye ihtiyaç duymayan, bütçe dostu sanal gerçeklik gözlüğü [Video]

Bir süredir pek sesi soluğu çıkmayan Oculus tarafı, yeni sanal gerçeklik gözlüğüyle kullanıcılara daha erişilebilir bir alternatif sunuyor.

Facebook satın alımından sonra çalışmalarına tam gaz devam eden Oculus Rift, bildiğiniz üzere yüksek fiyatlı sanal gerçeklik gözlüklerinden biriydi. İncelemesini de yaptığımız Oculus Rift’in ardından Facebook, daha uygun fiyatlı yeni Oculus modelini kullanıcılara tanıttı. Yeni model Oculus Go ismiyle geliyor.

Oculus Go, selefine benzer bir tasarımla gelse de gövde rengi olarak beyazı tercih etmiş. Ancak sanal gerçeklik gözlüğünü asıl ilginç kılan şey “hepsi bir arada” yapıyı sunuyor olması. Oculus Go, kablolara ya da PC’ye ihtiyaç duymadan sanal gerçeklik deneyimi sunmayı amaçlıyor. 1.000’in üzerinde VR oyunu, sosyal uygulama ve 360 derece deneyimleri barındıran sanal gerçeklik gözlüğünün kabloları ve PC gereksinimini kaldırması büyük önem taşıyor. Zira fazlasıyla masraflı olan sanal gerçeklik gözlükleri, bir o kadar pahalıya patlayan güçlü konfigürasyona sahip bilgisayarlara ihtiyaç duyuyordu. Tabii mobil sanal gerçeklik gözlüklerini tartışmanın dışında tuttuğumuzu belirtelim. Onların bulunduğu nokta daha farklı.


Yeni lenslerle gelen Oculus Go’nun ekranı 2560×1440 piksel. Söz konusu gözlüğün kulaklıksız da kullanılabileceği belirtiliyor. Kendine ait bir kumandayla gelen Oculus Go, başka bir aksesuara ihtiyaç duymuyor. Yani hareketlerinizi takip etmek için ek bir aksesuar yok. Gear VR ile benzer bir mantıkla çalıştığını söyleyebiliriz. Cihazın teknik özelliklerine ilişkin detaylarsa henüz paylaşılmadı. Oculus Go’nun en büyük avantajlarından biri de elbette fiyatı. Oculus Rift’in 499 dolarlık yurt dışı fiyatından sonra Oculus Go’nun 199 dolarlık satış fiyatı eminiz pek çok kullanıcı için daha erişilebilir bir çözüm olacak. Oculus Go’nun önümüzdeki yıldan itibaren satışa sunulması bekleniyor.

VİDEO