reklamı kapat

POPÜLER

Oculus’un hiçbir cihaza ihtiyaç duymayan sanal gerçeklik gözlüğü yolda

Şu anda piyasada birçok sanal gerçeklik gözlüğü mevcut. Fakat bu gözlüklerin neredeyse tamamının ortak bir kusuru var. Aldığınız cihazı PC veya telefona bağlamanız gerekiyor. Zira sanal gerçeklik gözlükleri kendi üzerlerinde herhangi bir görüntü oynatabilecek güce sahip değil. Herhangi bir cihaza bağlantı zorunluluğunun olması oyun deneyimini etkiliyor. PC’ye bağlı olan sanal gerçeklik gözlükleri halen kablolardan kurtulabilmiş değil ve akıllı telefonları kullanan gözlükler de yeterli deneyimi sunamıyor. Facebook’un sahibi olduğu Oculus, tamamen bağımsız bir cihaz çıkarmak için kolları sıvıyor.

İddialara göre Pacific kod adına sahip olan cihaz, Oculus imzası taşıyor fakat Xiaomi tarafından geliştiriliyor. Bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürülecek olan cihazın 200 dolar olacağı da söylenenler arasında yer alıyor. Cihazın özelliklerine baktığımızda fiyatın makul seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Zira PC’ye bağlanan VR cihazları yüksek donanımlı bilgisayarlar gerektiriyor. Aynı şekilde telefonla çalışan cihazlarda da üst seviyedeki telefonlara ihtiyaç duyuluyor. Tek başına çalışan bir cihazın 200 dolar olması bu açıdan pek de şaşırtıcı değil.

Oculus şu sıralar ilgili cihaz konusunda açıklama yapmaktan kaçınıyor. Şu anda yapacakları herhangi bir duyuru olmadığını belirten Oculus, hiçbir cihaza ihtiyaç duymadan kullanılabilen VR cihazı konusunda çalışmalar yaptıklarını doğruluyor.