reklamı kapat

POPÜLER

Facebook anlaşmasının Oculus yansıması: “Ölüm tehditleri alıyoruz”

Geçtiğimiz ay yaptığımız, Facebook’un Oculus’u satın alma haberinden sonra olayın harareti hala dağılmış değil. Sosyal ağ devinin oyun dünyasına bir anda, sanal gerçeklik gibi büyük bir projeyle girmesi insanlarda çok çabuk gelişen negatif bir etki yaratmıştı. Saman alevi gibi büyüyen bu tepkilerin Oculus cephesine yansıması ise bambaşka oldu.

Geçtiğimiz hafta Facebook’un Oculus’u satın almasına insanların böylesine büyük tepki vermesinin sebeplerini tartışmıştık, fakat Facebook’a direkt yapılan şikayetler Oculus’a gelen mesajların yanında bir hiçmiş! Oculus Rift’in yaratıcısı olan Palmer Luckey bu kadar çok negatif eleştirinin gelmesini beklemediğini belirtirken, çalışanların ailelerine varan ölüm tehditleri aldıklarını söyledi: “İlk başta oluşabilecek negatif yorumlar bekliyorduk fakat bu kadar çok ölüm tehdidi ve ailelerimize varacak kadar rahatsız edici telefonlar beklemiyorduk. Kendimizi sözlerle değil yapacağımız işlerle kanıtlayacağız bunu biliyoruz, fakat Oculus ile bir bağlantısı olmayan insanlara bile ulaşan bu tehditler çok alçakça bir haksızlıktan başka bir şey değil.”

Aynı zamanda birkaç gün önce Oculus’un Teknoloji Ofis Başkanı John Carmack, Anamanaguchi üyelerinden Peter Berkman‘ın blogunda yazdığı gönderiye cevap vermiş ve Facebook ile şirketin satılmasıyla ilgili resmi bir toplantıda bulunmadığını ve hatta Facebook’un Oculus’u satın almasına da şaşırdığını söylemişti. İnsanların Oculus’un Valve gibi şirketler ile çalışmasını istiyor olmasını anlayabildiğini, fakat hayranların korktuğu gibi bir “insan takip sistemi”nin olmayacağını söylemişti. Dün Oculus VR’ın resmi Twitter hesabından ise geliştirici Aaron Nicholls‘ın ekiplerine katıldığı duyuruldu. Nicholls’ın bir önceki şirketi ise Valve idi. Tüm oyun yapımcılarının aynı düşünmediği bu Facebook anlaşması görünen o ki bazıları için oldukça cazip durumda. Nicholls’ın bu geçişi akıllarda Oculus’un Facebook’un mali desteğini alarak piyasadaki en iyi cihaz olmak için adam arayışlarına girip girmediği sorusunu getirdi.

Hayranların baştaki negatif tepkisi normaldi ama yavaş yavaş aşırıya kaçtıkları bir gerçek. Öyle ya da böyle, Mark Zuckerberg şirketiyle beraber artık oyun dünyasının bir parçası ve bir noktadan sonra, Luckey’in de belirttiği gibi, önemli olan sözler değil ortaya koydukları iş olacak. Bunun için de çalışmalara başladıkları düzenli olarak duyurdukları yeni takım arkadaşlarından belli oluyor.

İLGİLİ HABERLER