reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Dokunmatik sensörlü bükülebilir LED lamba

LED aydınlatma ve estetik ya da sanat kavramları genellikle çok sık yanyana göremediğimiz ayrı uçlardır. LED denildiğinde akla daha ziyade tasarruf kavramı ve malesef aşırı dozda kullanım sebebiyle değişebilen renkli lambalar gelir. Aydınlatma çözümlerine yönelik yenilikçi tasarımları ile bilinen Ingo Maurer ve ekibi, sıra dışı ve modern bir çalışmaya imza atarak LED’e olan bakış açısını farklılaştırmayı başarıyor. 

Advertisement


Dew Drops adını verdikleri lamba, transparan filmin içerisine yerleştirilmiş LED ampuller içeren, bükülebilir formda bir tasarıma sahip. Bir kağıt gibi eğilip bükülebilen lambanın dokunmatik sensörü araclığıyla kullanıcısının dokunduğu kısımdaki LED ampulleri açılıp kapatılabiliyor. Elbette ki projeyi özel kılan ise teknolojisinden ziyade teknolojinin kullanılış biçimi ve tasarımcının ürüne verdiği form olarak ön plana çıkıyor.

Dew Drops lambaya belirli açılardan bakıldığında, masanın üzerinde veya duvarda ufak yıldızlar varmışcasına bir görüntü oluşturuyor. Maurer’in Dew Drops lamba konsepti Franfurt Aydınlatma ve Yapı Fuarı’nda aydınlatma meraklılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor.