reklamı kapat

POPÜLER

Medium

Blog platformu Medium, iOS için yayında

Medium, Twitter‘ın kurucularından ayrılan bir grubun kurduğu nitelikli bir blog platformu. Normal blogların aksine yazı seçmeleri oluşturabildiğimiz ve her yazının aynı tasarımla yayınlandığı blog platformunda amaçlanan içeriğin ve anlatılan, aktarılan deneyim ve gözlemlerin ön plana çıkması ve tasarımın bütünsel bir uyum içinde sunularak ön plana geçmesinin engellenmesi. Şimdiye kadar bu işi oldukça iyi yapan ve birçok iş adamının ve deneyimli bireyin görüşlerini ve dile getirmek istediklerini anlatmasına olanak sağlayan Medium geçtiğimiz hafta App Store’a bir okuma uygulaması yayınladı.

Blog yazımı tekniğinin basitliği ile yazarların gönlünü fetheden Medium, aynı basitliği okuma deneyimine de taşımayı amaçlamış olacak ki, oldukça basit bir arayüzle sitesinde bulunan yazıları mobil platforma taşımak dışında bir şey yapmamış. Sağa ve sola giderek hızlıca yazılar arasında dolaşabildiğimiz uygulamada, okumak isediğimiz yazıya aşağı inerek kolayca erişebiliyoruz. Bunun dışında yapabildiklerimiz de yazıyı tavsiye etmek ve yazı seçkilerini görüntülemekten ibaret. Elbette ki yazının sonunda yazarın diğer yazılarını görebilir ya da yazıyı beğendiysek paylaşabiliriz. Zaten Medium’a twitter üzerinden kayıt olunduğu düşünülürse bu da oldukça basit bir işlem olarak karşımıza çıkıyor. Sadece okumaya yönelik yapısıyla Pocket – Formerly read it later- uygulamasını andırdığını söylemeliyim, alışkanlık sonucu ne kadar rahat bir okuma deneyimi sunarsa sunsun yazıyı pocket’a gönderip sonra oradan okumayı tercih edebilirdim.

Uygulamanın bir diğer rol modeli ise Facebook’un paylaşılan içeriklere ve detaylı yazılara daha çok değer verdiğini göstermek için hazırladığı ancak herkes tarafından “Facebook’un yeni yüzü” olarak kabul gören ve oldukça güzel tasarlanmış olan Paper isimli uygulama. Bunun sebebi sanırım Paper’ın da kullandığı, makaleleri yana iterek ilerleme özelliği ve menünün benzer dinamiklerle çalışması. Uygulama şu anda appstore’da “medium — everyone’s stories” şeklinde aratılarak bulunabilir.

Medium — Everyone’s Stories

FiYAT
Ücretsiz*

BOYUT
6,0 MB

YÜKLEMEK iÇiN
Medium — Everyone’s Stories
*Uygulama fiyatları değişiklik gösterebilir.

EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Medium

YORUMLAR