reklamı kapat

POPÜLER

Fotoğraf

Karşınızda gece ile gündüzü birleştiren tam 620 megapiksellik fotoğraf

Dijital fotoğrafçılığın güzel yanı kişilere birçok ilginç imkanlar sunması oldu. Bunlar arasında yer alan harmanlama tekniği, doğru kullanıldığı zaman harika sonuçlar ortaya koyabiliyor. Karşımızda ise bunun en son örneklerinden bir fotoğraf bulunuyor.

Bahsi geçen fotoğraf Dan Piech tarafından hazırlamış. Bu dikkat çekici çalışmasına “New York Transitions I” ismini veren Piech, adeta gece ile gündünüz bir araya getirmiş. New York’da çektiği bu panorama fotoğrafta çok güzel bir konum seçen fotoğrafçı, gece ile gündüzü bir uzun cadde ile birbirinden ayırmış. Toplam 105 farklı fotoğrafın birleştirilerek oluşturulduğu bu çalışma, söylendiği üzere tam 620 megapiksel çözünürlüğe sahip. Çekimleri 50.6 megapiksel çözünürlüğe sahip Canon 5DS DSLR fotoğraf makinesi ile gerçekleştiren Piech, fotoğrafları düzenleme işleminin ise 100 saat sürdüğünü söylüyor.

299 Full HD televizyona eşdeğer çözünürlük tek bir fotoğraf içerisinde

Elde edilen son çözünürlüğüyle şimdiye kadar üretilmiş en büyük fotoğraf arasına giriş yapan New York Transitions I, gerçekten harika görünüyor. New York üzerinde kendisini gösteren kar fırtınası sona erdikten sonra çekildiği için oldukça berrak bir görüntüye sahip çalışma, şehrin iki yüzünü de gözler önüne seriyor. Tam bir sanat eseri olarak nitelendirilen fotoğrafın arkasında gerçekten çok büyük bir emek bulunuyor. Her biri 50.6 megapiksellik 105 fotoğrafı bir araya getirmek çok güçlü sistemlere ve zaman ihtiyaç duyuyor. Fotoğrafın buradan paylaşamadığımız tüm detaylarına ise burada göz atılabiliyor.