reklamı kapat

POPÜLER

Gece fotoğraf

Gece daha iyi fotoğraf çekmenin faydalı ipuçları [Video]

Fotoğraf makineleri teknoloji oldukça gelişmesine rağmen halen düşük ışıkta çok yüksek performans ortaya koyamıyor. Bu yüzden akşam karanlığında iyi fotoğraf çekmek için bazı püf noktalarını bilmek gerekiyor. Bunları ise YouTube’un yükselen yıldızı Peter McKinnon açıklıyor.

Sadece dokuz ayda bir milyon takipçi kazanarak YouTube‘da en hızlı yükseliş gösteren isimlerden olan Peter McKinnon, bir fotoğrafçı ve film yapımcısı. Çok uzun zamandır bu işin içerisinde olan Peter, yayımladığı son videosunda gece fotoğrafçılığına odaklanıyor. Bu konuda bir çok soru aldığını belirten isim, bu video ile önemli püf noktaları paylaşıyor. McKinnon bu noktada ilk olarak düşük ışıktaki çekimlerin olmazsa olmazı tripod’dan başlıyor. Gece çekimlerde sık sık uzun pozlama (Sensörü uzun süre açık bırakmak) yapmanız gerekiyor. Bu uzun pozlamalarda da kameranın kesinlikle hareket etmemesi gerekiyor. İşte bu yüzden sağlam bir tripod gece çekimlerinde hayat kurtaracaklar arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gece çekimlerini daha ilginç hale getirmek için ışık izleri de büyük fayda sağlıyor. Tripod (Sabit zemin de olur) ile elde edilebilen bu ışık izleri, otomobillerin geçişinden oluşuyor. McKinnon tarafından yapılan bir diğer öneri ise kendi yansıtıcı yüzeyinizi oluşturma üzerine. Gösterildiği kadarıyla asfalt üzerine dökeceğiniz az miktarda suyu kullanarak görsel olarak çok daha etkileyici fotoğraflar elde edebilirsiniz. Buna ek olarak etraftaki yapay ışıkların ve camların “yansıma” fotoğrafları için kullanılabileceğini belirten fotoğrafçı, kendi yapay ışık kaynağınızı taşımanızı da öneriyor. Ufak bir ışığın dahi büyük farklar yaratabileceği gösteriliyor.

Gece fotoğraf çekiminde yaratıcı olmak sizin elinizde

Makineleri zorlayan bu çekimler görüldüğü üzere biraz konuya hakim olarak çok güzel fotoğraflara çevrilebiliyor. Gece fotoğraf çekmekten korkmadan onu yenecek teknikleri öğrenmek gerekiyor. Artan ISO performanslı özellikle yeni makinelerde işleri çok daha kolay hale getiriyor.