reklamı kapat

POPÜLER

Moment anamorfik

Moment’ın yeni anamorfik lensiyle “sinema kalitesi” telefonlara geliyor [Video]

Akıllı telefonlar için hazırladığı yüksek kaliteli lensler ile tanınan Moment, bu sefer geliştirdiği “anamorfik” lens ile karşımıza çıktı. Bu göz alıcı seçenek için Kickstarter projesi başladı.

Bu sefer fotoğraf değil video tarafına odaklanan Moment, anamorfik lens modeliyle büyük bir adım atıyor. Kişilerin telefonlarıyla sinematik videolar / fimler çekmesine odaklanan lens, özel yapısıyla dikkat çekiyor. Anamorfik lensler sinema sektöründe sık sık kullanılıyor ve geniş bir görüş açısındaki görüntüyü sıkıştırarak belirli bir çerçeveye sığdırıyor. Daha sonra bu sıkıştırılmış görüntü dijital olarak açılıyor ve ortaya oldukça geniş görüntüler ile çok uzun ışık parlamaları (Flare) çıkıyor. Özellikle gece çekimlerini çok iyi hale getiren bu lens, artık iPhone, Pixel ve Galaxy cihazlara da geliyor. Normalde çok pahalı olan bu lensi mobile entegre etmeyi başaran Moment, yine üst seviye kalitede optikler kullanıyor. Şirketin kendi kılıflarıyla kolaylıkla kullanılabilen kompakt anamorfik lens, şu an çekim sonrası yazılımsal genişletme gerektiriyor. Ancak bunun daha sonra güncellenen resmi uygulama ile gerçek zamanlı hale geleceği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Moment anamorfik

Moment anamorfik lens ile mobil video dünyasına seviye atlatıyor

Kickstarter üzerinde konan 50 bin dolar hedefi kısa sürede 600 bin dolara getiren şirket, yine büyük bir başarı elde etti. Yapılacak en az 119 dolar bağış ile elde edilebilen lens, 2018 Haziran ayında dağıtıma çıkıyor. Lensin yapabildiklerini gösteren en iyi video ise ünlü YouTuber Peter McKinnon‘dan geliyor.

Video