reklamı kapat

POPÜLER

“Dünyada Yılın Otomobili” ödüllerinin merakla beklenen kazananları belli oldu

New York Otomobil Fuarı’nın kapılarını açmasıyla birlikte resmiyete kavuşan Dünyada Yılın Otomobili ödülünün kazananları pek çok kişiyi şaşırtmadı.

Geride bırakmaya hazırlandığımız mart ayının başında, Cenevre Otomobil Fuarı‘yla birlikte son aşamasına gelinen ve her daldaki finalistlerin belli olduğu “Dünyada Yılın Otomobili” ödülü uzun bekleyişin ardından sahiplerine kavuştu. Daha önceden de açıklandığı gibi New York Otomobil Fuarı’nın kapılarını açmasıyla birlikte altı farklı sınıfta yapılan değerlendirmede kıyasıya bir mücadele vardı. Ana başlık dışında tasarım, performans, çevrecilik, lüks ve şehir otomobili dallarında açıklanan resmi liste, LOG takipçileri için açtığımız anket sonuçlarıyla da büyük oranda benzerlik gösterdi. Sözü fazla uzatmadan kazananları sizlerle paylaşalım.

2018 Dünyada Yılın Otomobili

Finalistleri arasında üç tane SUV modelinin yer aldığı ana başlık ödülünde Volvo XC60, Range Rover Velar ve Mazda CX-5’in tatlı rekabetine tanık olmuştuk. Ödül jürisinin yaptığı açıklamayla birlikte bu yılın kazananı olarak pek çok kişinin ikinci favorisi konumunda olan Volvo XC60 ipi göğüsleyerek ödüle ulaşan taraf oluyor. LOG takipçilerinin bu sınıfta kullandıkları oyların dağılımı ise yüzde 39 Range Rover Velar, yüzde 37 Volvo XC60 ve yüzde 25 Mazda CX-5 şeklinde olmuştu.


2018 Dünyada Yılın Lüks Otomobili

Finalist listesi Volkswagen grubunun himayesinde olan lüks otomobil sınıfında ise Audi A8, Porsche Panamera ve Porche Cayenne’in çekişmesi vardı. Jürinin yaptığı açıklamayla birlikte bu yılın kazananı birincil favori konumunda olan Audi A8‘e gitti. LOG takipçilerinin bu sınıfta kullandıkları oyların dağılımı ise yüzde 56 Audi A8, yüzde 28 Porsche Panamera ve yüzde 15 Porsche Cayenne şeklinde olmuştu.


2018 Dünyada Yılın Performans Otomobili

Yarışmanın en ateşli modellerinin yer aldığı performans listesinde ise BMW M5, Honda Civic ve Lexus LC500’ün rekabeti söz konusuydu. Yarışmanın bu dalda yaptığı açıklama da pek çok kişi için şaşırtıcı olmadı ve ödül BMW M5‘e gitti. LOG takipçilerinin bu sınıfta kullandıkları oyların dağılımı ise yüzde 60 BMW M5, yüzde 23 Lexus LC500 ve yüzde 17 Honda Civic şeklinde olmuştu.


2018 Dünyada Yılın Şehir Otomobili

Performans sınıfındaki hızın ardından bizleri daha sakinliği seven bir sınıf olan şehir otomobilleri karşıladı. Finalist listesinde Volkswagen Polo, Ford Fiesta ve Suzuki Swift’in yer aldığı rekabet içerisinde ipi, olağan şüpheli Volkswagen Polo göğüsleyerek ödüle ulaşan taraf oldu. LOG takipçilerinin bu sınıfta kullandıkları oyların dağılımı ise yüzde 51 Volkswagen Polo, yüzde 34 Ford Fiesta ve yüzde 16 Suzuki Swift şeklinde olmuştu.


2018 Dünyada Yılın Çevreci Otomobili

Günümüzün en popüler konularından birisi olarak çevreci otomobiller ödül içerisinde bu yıl belkide hiç olmadığı kadar önemli hale geldi. Nissan Leaf, BMW 530e iPerformance ve Crysler Pacifica Hybrid’in ödül için finale taşındığı bu sınıftaki birinciyse Nissan’ın dünyada en çok satan elektrikli otomobil konumunda olan modeli Leaf‘e gitti. LOG takipçilerinin bu sınıfta kullandıkları oyların dağılımı ise yüzde 67 BMW 530e iPerformance Hybrid, yüzde 21 Nissan Leaf ve yüzde 12 Crysler Pacifica Hybrid şeklinde oldu.


2018 Dünyada Yılın En İyi Tasarımına Sahip Otomobili

Bizlere otomobilleri dünyanın sekizinci harikası gibi hissettiren tasarım kısmında ise kelimenin tam anlamıyla jüriyi çok zor bir tercih bekiyordu. Volvo XC60, Range Rover Velar ve Lexus LC500’ün finale taşındığı bu sınıfta ipi göğüsleyen ise Range Rover Velar oldu. LOG takipçilerinin bu sınıfta kullandıkları oyların dağılımı ise yüzde 43 Range Rover Velar, yüzde 43 Volvo XC60 ve yüzde 14 Lexus LC500 şeklinde oldu.