reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model S “fazla elektrikli” olduğu gerekçesiyle 11 bin dolar ceza yedi

Tesla Model S ile yaşanan tuhaflıklar sadece Türkiye’ye özgü değil. Sıfır emisyon değerine sahip otomobil, Türkiye’de benzinli otomobil muamelesi gördükten sonra Singapur’da da çevreyi en çok kirleten otomobil sınıfına sokuldu.

Her şey Joe Nguyen isimli sürücünün tam 7 ay boyunca uğraştıktan sonra ülkesine ilk Tesla Model S‘i sokmayı başarmasıyla başladı. Hong Kong’dan satın aldığı elektrikli aracını Singapur’a sokmak isteyen çevreci sürücüyü kötü bir sürpriz bekliyordu. Normalde Singapur yasaları çevreci otomobilleri teşvik amacıyla 11 bin dolar vergi indirimi uygularken Tesla Model S’i tam aksine 11 bin dolar cezaya çarptırdı. Çevreyi en çok kirleten araçlarla aynı sınıfa sokulan Tesla Model S için kesilen cezanın sebebi ise hayli komik: Fazla elektrik harcıyor!

Nguyen’i şaşkına uğratan ceza Singapur’un motorlu taşıtlar kurumu tarafından da haklı bulunarak onaylandı. Model S’in kilometre başına saatte 444 watt harcadığı belirten kurum, karbon emisyon kurallarının elektrikli otomobiller için de enerji tüketimi şeklinde geçerli olduğunu belirtti.

Öte yandan olaydan haberdar olan Tesla CEO’su Elon Musk, Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong ile görüştü ve Loong’dan konuyla ilgileneceğine dair söz aldı. Ancak bu tuhaf olayın netlik kazanması için henüz epey erken olduğu belirtildi.

YORUMLAR