reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Yerli otomobil için “nadir toprak elementleri” kullanılacak!

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG), üreteceği yerli otomobil modellerde kullanmak üzere “nadir toprak elementleri” için saflaştırma çalışmaları başladı.

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde yerli otomobil üretimi için fabrika alanında bir temel atma töreni düzenlenmişti. Fabrikanın kurulacağı dev arazi üzerinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank gibi devlet yetkilerinin katılımı ile düzenlenen toplantı da, önemli başlıklara değinilmişti. Bu konulardan biri de yerli otomobilde yer alacak yerli girişimler olmuştu. Bakan Varank’ın aracın kamera sistemlerini gençlerden oluşan bir girişimin üstlendiği söylemesi herkesi heyecanlandırmıştı. Bugün ise bu kamera sistemlerinde kullanılması hedeflenen nadir toprak elementleri (NTE) hakkında ümitlendiren demeçler verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil için NTE hazırlığı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Savunma sanayisinde füze rampalarında, MR cihazlarında, otomotiv sektöründe, dijital kameralarda, cep telefonlarında ve gece görüş kameralarında yine NTE kullanılıyor. Hatta yerli otomobilimizde de NTE kullanılacak. Çalışmayla laboratuvar ölçeğinde, yüzde 99’un da üzerinde saflıkta seryum, lantanyum, neodimyum, paraseodmiyum, uranyum, toryum ve ağır nadir toprak oksitler kazanıldı. Artık milli know-how ortaya koyan bu çalışmadan sonra bakanlığımızın koordinasyonunda pilot veya endüstriyel çapta tesis kurmayı hedefliyoruz