reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil
yerli otomobil
yerli otomobil

Yerli otomobil için de önemli; Türkiye’de Lityum üretimi başlıyor

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, yaptığı açıklama ile yerli otomobil gibi elektrikli otomobil pilleri içerisinde kullanılan lityum üretimine yakın zaman içerisinde başlanacağını söyledi.

2022’de hayatımıza girecek gibi görünen yerli otomobil modelinde de önemli bir girdi olarak kullanılacak Lityum’un üretimi Türkiye’de 7 Aralık itibarıyla başlıyor. Sputnik’te yer alan habere göre bu bilgi direkt olarak Enerji Bakanı Fatih Dönmez’den geliyor. Bakan Pazartesi günü Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde lityum karbonat üretime başlayacaklarını söyleyen Dönmez, Başlangıçta 10 bin ton/yıl olacak pilot üretimimiz, kısa süre içerisinde 600 bin ton/yıl’a çıkacak açıklamasında bulundu. Konu hakkında daha fazla detayın yakın zaman içerisinde ortaya çıkmasını bekliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil için en son önemli bir açıklama gelmişti

İstanbul Sanayi Odası’nın kasım ayı meclis toplantısında Karakaş, yukarıdakine ek olarak “Elektrikli aracın belki de en önemli parçası batarya için bu konuda kendini kanıtlayan Farasis ile anlaşma imzaladık.  Yerli tedarikten sağlayamadığımızda, en iyisi neredeyse oradan almamız gerekiyor. Şimdiye dek 200 start-up inceledik ve 9’u ile çalışmaya başladık” cümlelerini de kurdu.

Ayrıca Karakaş yerli otomobilimiz için “Gemlik’te toplam 1,2 milyon metrekare arazide 175 bin metrekarelik bir tesisimiz olacak ve 4.300 kişiye istihdam yaratacak. Yıllık 175 bin araç kapasitesine sahip tesisimizde, 2032’ye kadar yerli otomobil özelinde 1 milyon toplam üretim olacak” diye konuştu.

İlgili Video