reklamı kapat

POPÜLER

Turkcell

Turkcell’den yapay zekayla ilgili önemli açıklamalar

Geçtiğimiz günlerde yerli e-posta servisi YaaniMail‘i tanıtan Turkcell, gerçekleştirdiği toplantıda yapay zeka hakkında detayları paylaştı.

Turkcell, Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş, “Yapay zeka alanında alınacak çok yol var ve köklü değişimler göreceğiz. Yapay zeka 2022 yılında 75 milyon işi ele geçirecek, aynı zamanda 133 milyon yeni iş fırsatı yaratacak.” dedi.

Turkcell, yedi maddelik “Yapay Zeka İlkeleri” ile iş süreçlerinde kullandığı ve geliştireceği teknolojilerin etik ve sorumlu şekilde kullanılacağına dair taahhütlerini duyururken, toplantı kapsamında Turkcell’in geliştirdiği yapay zeka uygulamalarından örnekler de yer aldı.

Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş, konuşmasında yapay zekanın gelişim süreçleri hakkında bilgi vererek, şunları kaydetti:

“Çok hızlı bir değişim yaşıyoruz. Yapay zeka ne verilirse onu öğrenen bir çocuk gibi, Turkcell olarak ona iyiliği, insanlığa faydalı şeyleri öğreteceğiz. Yapay zeka alanında alınacak çok yol var ve köklü değişimler göreceğiz. Yapay zeka 2022 yılında 75 milyon işi ele geçirecek, aynı zamanda 133 milyon yeni iş fırsatı yaratacak. Yapay zekanın da hem müşterilerimize hem tüm dünyaya iyilik getirmesi için, açıkladığımız ilkelerden sapmadan çalışmaya devam edeceğiz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapay zekanın son 10 yıldır en çok odaklandıkları konu olduğunu belirten Öztürk, şunları söyledi:

“Turkcell olarak çabamız kendi geliştirmelerimizi hazır hale getirip, ekosistemi kurmak. Yapılmışı var ama ticari olarak bedava değil ve ülke ait bize ait değil. Kontrol sizde olmadığı zaman yeni açılımlara gitmek mümkün değil, motivasyon noktamız burası.

Paycell‘de şu an canlıda olan teknolojimizle, kullanıcı yüzünü tanımlayarak, yemeğini yapay zekaya tanıtarak, ödemesini yüzüyle yapabiliyor. Denemeler devam ediyor. Ödeme entegrasyonu, yüz tanıma, yemek tanıma entegrasyonu var, bu çok önemli bir adım. Döneri yapay zekayı tanıtırken biraz zorlandık, yapay zekamızı eğitmeye devam ediyoruz. Yüz tanıma kısmı şu an canlıda, belli bir olgunluğu geçtikten sonra ticarileştireceğiz.”

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtımı