reklamı kapat

POPÜLER

Gökbey

Yerli helikopter Gökbey’i test eden pilotlardan açıklama

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yerli helikopterin isminin Gökbey olduğunu kısa bir süre önce aktarmıştı.

Advertisement

Bizim de detaylarını paylaştığımız haberin üzerinden çok geçmeden helikopteri kullanan pilotlardan açıklama geldi. Türkiye’nin ilk özgün helikopteri Gökbey’i kullanan deneysel test pilotu Gökhan Virlan şunları söyledi:

İlk uçuşlar dünyada çok önemlidir. Bütün hava aracı üreticileri için ilk uçuşu yapmak çok önemlidir. Dünyada bunu yapan test pilotu da çok azdır. Herkese nasip olmaz. Türk mühendislerin tasarladığı ve ürettiği, özgün ve milli helikopteri ilk kez uçurma şansı bize nasip oldu. Bu gururu yaşadık. Her şeye değer. Kendi adıma 16 farklı helikopterle uçtum. 6 Eylül’de yaptığımız bu kısa ama çok önemli uçuş, benim 25 yıldan ve 5 bin saat uçuştan sonra keyif aldığım en iyi uçuştu. Çünkü arkasında büyük bir mühendis ordusu, çok ciddi bir yönetici desteği, her türlü kaynağın bize tahsis edilmesi vardı. Bu belki kısa bir uçuş olarak görünüyor ama anlamı çok daha büyük.

Arif Ateş, özgün helikopter deneyiminin her şeyin üzerinde bir gurur olduğunu belirtip şu sözleri söyledi:

Atak helikopterini biz millileştirdik. Ancak özgün helikopterimiz Gökbey, bizim tasarımını kendimizin yaptığı bir helikopter. Dolayısıyla bu çok farklı bir deneyim. Ve bunun ilk uçuşlarını da yapmak bize kısmet oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gökbey ne gibi bir deneyim sunuyor?

Helikopterin, üstün performansı ve geniş görev yelpazesi sayesinde, yurt içi ihtiyaçları karşılamasının yanı sıra uluslararası pazarlarda da yer alması hedefleniyor. Askeri ve sivil kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik geliştirilen helikopter ile personel nakliyesi, pilot eğitimi, arama kurtarma, iç güvenlik, sınır güvenliği, ambulans, VIP taşıma, ormancılık, yangınla mücadele, kıyı ötesi taşıma ve arama kurtarma görevleri icra edilebilecek.

Programın ana yüklenicisi TUSAŞ’ın helikopterin gövdesini, rotor sistemini ve güç aktarma sistemini tasarlayarak ürettiği belirtiliyor. Özgün helikoptere yerli motor geliştirilmesine yönelik çalışmaların da yoğun şekilde sürdüğü ifade ediliyor. Motor geliştirme projesinde, sistemin kalbini oluşturan çekirdek motorun ön prototip imalatının tamamlandığı söyleniyor.

İlginizi çekebilir

Bir uçak ile drone çarpışırsa ne olur?