reklamı kapat

POPÜLER

Gökbey

Yerli ve milli genel maksat helikopteri Gökbey ve öne çıkan özellikleri [Video]

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, merakla beklenen yerli helikopterin ismini nihayet duyurdu.

Erdoğan, “T-625 genel maksat helikopterimizin adını uzun bir istişareler neticesinde ‘Gökbey’ olarak belirledik” dedi. Türkiye’nin genel maksat helikopter ihtiyaçlarının özgün bir platformla karşılanması amacıyla geliştirilen T625 helikopteri, gökyüzünde Gökbey adıyla görev yapacak.

Helikopterin, üstün performansı ve geniş görev yelpazesi sayesinde, yurt içi ihtiyaçları karşılamasının yanı sıra uluslararası pazarlarda da yer alması hedefleniyor. Askeri ve sivil kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik geliştirilen helikopter ile personel nakliyesi, pilot eğitimi, arama kurtarma, iç güvenlik, sınır güvenliği, ambulans, VIP taşıma, ormancılık, yangınla mücadele, kıyı ötesi taşıma ve arama kurtarma görevleri icra edilebilecek.

Programın ana yüklenicisi TUSAŞ’ın helikopterin gövdesini, rotor sistemini ve güç aktarma sistemini tasarlayarak ürettiği belirtiliyor. Özgün helikoptere yerli motor geliştirilmesine yönelik çalışmaların da yoğun şekilde sürdüğü ifade ediliyor. Motor geliştirme projesinde, sistemin kalbini oluşturan çekirdek motorun ön prototip imalatının tamamlandığı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gökbey bir dizi teste tabi tutulacak

Helikopterin yaklaşık 2 yıl boyunca uçuş testine tabi tutulacağı konuşuluyor. Geliştirme aşamasında helikopterin 14 alt sisteminin üretiminin Türkiye’de yapıldığı belirtiliyor. Sivil sertifikasyonundan da geçeceği söylenen helikopterin Türkiye açısından çok önemli bir proje olduğunu belirtmek istiyoruz.

İlginizi çekebilir

Bir uçak ile drone çarpışırsa ne olur?