reklamı kapat

POPÜLER

Bell V-280 Valor
Bell V-280 Valor
Bell V-280 Valor
Bell V-280 Valor

Geleceğin helikopteri “Bell V-280 Valor” ilk uçuşunu yaptı [Video]

Helikopter ile uçak altyapısını bir araya getiren Boeing V-22 Osprey‘i biliyorsunuzdur. İşte onun çok daha kullanışlı hali Bell V-280 Valor, kısa süre önce ilk test uçuşunu gerçekleştirdi.

Rotor döndürme sistemi sayesinde helikopter kolaylığını uçak hızıyla birleştirebilen Bell V-280 Valor, ilk uçuşunu sorunsuz şekilde tamamlamayı başardı. Sadece olduğu yerde kalkış yapmasına rağmen kendini kanıtlayan hava aracı, büyük ortakların elinden çıkıyor. Lockheed Martin, GE, Moog, IAI, TRU Simulation & Training, Astronics, Eaton, GKN Aerospace, Lord, Meggitt ve Spirit AeroSystems tarafından geliştirilen Valor, Boeing V-22 Osprey’e karşı büyük avantajlara sahip. Onun kadar büyük olmayan hava aracı, çok daha hafif, basit ve uzuca üretilebiliyor. Özel tasarım yapısıyla iç zırhına rağmen ağırlığı kontrol altında tutulan araç, 14 yolcu ile toplam 5,400 kilogram yük taşıyabiliyor. Uçak moduna geçtiği zaman 502 km/s hıza çıkabilen geleceğin hava aracı, 1,481 km menzile sahip.

Bell V-280 Valor önemli hava aracı

Helikopter ile uçakların zayıf yanlarını ortadan kaldırabilen Valor, prototip sürümden gerçek teste sadece iki ayda geçmeyi başarmış durumda. Bu açıdan çok hızlı ilerleyen hava aracı, Amerika Birleşik Devletleri ordusu tarafından kullanılacak. Yani şu an sivil bir amacı bulunmayan Valor, geldiği seviyeyi aşağıdaki videoda gözler önüne seriyor. Bu konsepti nasıl buluyor sunuz?

Video