reklamı kapat

POPÜLER

Bell V-280 Valor
Bell V-280 Valor
Bell V-280 Valor
Bell V-280 Valor
Bell V-280 Valor

Geleceğin hava aracı Bell V-280 Valor’dan önemli başarı [Video]

Helikopter ile uçak altyapısını bir araya getiren Bell V-280 Valor, kısa süre önce önemli bir uçuş başarına daha imza attı.

Rotor döndürme sistemi sayesinde helikopter kolaylığını uçak hızıyla birleştirebilen Bell V-280 Valor, geçtiğimiz yıl ilk kez olduğu yerde havalanmış ve heyecan yaratmıştı. Kısa süre önce ise geleceğin hava aracıyla ilk normal uçuşunu gerçekleştirildi. 11 Mayıs tarihinde Texas’ta yapılan denemede 352 km/s hıza çıkan Valor, kendini bu sefer gerçek anlamda kanıtlamış oldu. Pervanelerini öne çevirerek ilk defa böyle yüksek bir hıza çıkan araç, yapısı gereği gerçekten çok büyük önem arz ediyor. Lockheed Martin, GE, Moog, IAI, TRU Simulation & Training, Astronics, Eaton, GKN Aerospace, Lord, Meggitt ve Spirit AeroSystems tarafından geliştirilen Valor, benzer yapılı Boeing V-22 Osprey‘e karşı büyük avantajlara sahip. Onun kadar büyük olmayan hava aracı, çok daha hafif, basit ve uzuca üretilebiliyor. Özel tasarım yapısıyla iç zırhına rağmen ağırlığı kontrol altında tutulan araç, 14 yolcu ile toplam 5,400 kilogram yük taşıyabiliyor. İlerleyen süreçte denemede ulaşılan 352 km/s hızı geçerek 502 km/s hıza çıkabileceği söylenen geleceğin hava aracı, toplam 1,481 km menzile sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bell V-280 Valor askeri üstünlük için kilit bir hava aracı

Helikopter ile uçakların zayıf yanlarını ortadan kaldırabilen Valor, test süreçlerini çok hızlı şekilde geçiyor. Göreve çıkmasına artık uzun yıllar kalmayan araç, şimdilik yapabildiklerini aşağıdaki videoda gözler önüne seriyor.

Video