reklamı kapat

POPÜLER

AACUS otonom helikopter sistemi
AACUS otonom helikopter sistemi
AACUS otonom helikopter sistemi
AACUS otonom helikopter sistemi
AACUS otonom helikopter sistemi
AACUS otonom helikopter sistemi
AACUS otonom helikopter sistemi

Askeri helikopter modellerini pilotsuz uçabilir hale getiren sistem

Son dönemde sık sık otonom yani sürücüsüz otomobil haberleri yapıyoruz. Bu süreç başka yerlerde karşımıza çıkmayacak sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Karşımızda standart askeri helikopter modellerini otonom yani pilotsuz hale getirebilen gelişmiş bir sistem bulunuyor. Geleceğe hazır mıyız?

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Araştırmaları Ofisi, 2012 yılında mevcut helikopterleri otonom hale getirecek 98 milyon dolarlık bir projeye başlamıştı. İşte bu çalışmalar meyvesini verdi ve ordu bu konuda ilk başarılı teknoloji denemesini gerçekleştirdi. Donanıma askerleri tarafından kullanılan UH-1H helikopter modelini pilotsuz hale getiren teknoloji, bunu bazı tanıdık donanımlar ile yapabiliyor. Helikopter üzerinde gelişmiş lidar ve kamera sistemleri yer alıyor. Bu sistemlerden yararlanarak çevresini görebilen helikopterler, her zaman uzaktan kontrole de ihtiyaç duymuyor. Yani gerçek bir pilot sürekli olarak helikopteri uzaktan kontrol etmek zorunda kalmıyor. Autonomous Aerial Cargo Utility System (AACUS) olarak isimlendirilen sistem, özel bir yazılım kullanıyor. Bu yazılım helikopterin çevredeki objeleri görebilmesini ve onlara çarpmadan manevra yapabilmesine imkan tanıyor. Bu açıdan DJI’ın drone’larını andıran sistem, GPS desteğinde belirlenen noktalara iniş de yapabiliyor.

Eski askeri helikopter modelleri bu sistemle hayat buluyor

Bu sistemin arkasında asker taşımaktan çok kargo taşıma amacı yer alıyor. Özellikle aktif savaş sahalarına malzeme götürmek için askeri pilotları riske atmak istemeyen ordu, bu sistemle çözümü bulmuş görünüyor. Yapılar denemelerde çok iyi sonuç verdiği belirtilen AACUS teknolojisi, helikopterin tek bir tabletten yönetilmesine imkan tanıyor. Helikopterlere belirlenen rotalarda sürücüsüz bir otobüs gibi ring sefer yaptırabilen sistem, gerçekten büyük gelecek vadediyor.