reklamı kapat

POPÜLER

Pilotsuz helikopter

Pilotsuz uçabilen helikopter projesinde tarihi ilerleme

Günümüzde otomobil üretmeyen firmalar bile sürücüsüz otomobil sistemleri geliştiriyor. Herkes geleceği sürücüsüz sistemlerde görürken, süreçte helikopterler de bulunuyor. Bu doğrultuda hazırlanan ve standart askeri helikopter modellerini otonom yani pilotsuz hale getirebilen gelişmiş sistem, önemli bir gelişmeyle karşımızda bulunuyor.

Aurora Flight Sciences tarafından geliştirilen Autonomous Aerial Cargo Utility System (AACUS) sistemi, standart helikopter modellerini pilotsuz hale getirebiliyor. Üzerinde çok uzun zamandır çalışılan sistem, geçtiğimiz yıl ilk uçuş testine çıkmıştı. Kısa süre önce ise otonom hale getirilen Bell UH-1H helikopter modeliyle ilk deneme görevi başarıyla tamamlandı. Bu projenin arkasında asker taşımaktan çok kargo taşıma amacı yer alıyor. Özellikle aktif savaş sahalarına malzeme götürmek için askeri pilotları riske atmak istemeyen ordu, bu sistemle çözümü bulmuş görünüyor. İşte bu süreç için yapılan görev denemesinin de sorunsuz şekilde gerçekleştirildiği söyleniyor. LiDAR sensörü, kameralar, özel bilgisayar ve algoritma temelinde çalışan sistem, helikopterin çevredeki objeleri görebilmesini ve onlara çarpmadan manevra yapabilmesine imkan tanıyor. Kaliforniya’da yapılan kısa denemede askerler için yakıt, su ve sağlık malzemesi taşıyan pilotsuz helikopter, kendisini bir kez daha kanıtlamış görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eski askeri helikopter modelleri bu sistemle yeniden hayat bulabilir, işlevsel hale gelebilir

Yapılar denemelerde çok iyi sonuç verdiği belirtilen AACUS teknolojisi, helikopterin tek bir tabletten yönetilmesine imkan tanıyor. Helikopterlere belirlenen rotalarda sürücüsüz bir otobüs gibi ring sefer yaptırabilen sistem, gerçekten büyük gelecek vadediyor. Anlaşılabileceği üzere askeri alan hitap eden teknoloji, aktif kullanım öncesinde daha çok fazla teste ihtiyaç duyuyor. Burada geliştirilen teknolojilerin otonom uçan taksilere de entegre edilebileceği söyleniyor.

İlgili Video

Acil durumlara karşı bir pilotun gözetiminde yapılan 2017 denemelerinden bir video

İLGİLİ HABERLER