reklamı kapat

POPÜLER

Boeing

Boeing’den beş “mini jet” uçakla otonom havacılık gösterimi [İzle]

Dünyanın en büyük havacılık firmalarından Boeing, bu sefer ilginç bir gösterim yaptı. Firma otonom havacılık için sağlam adımlar atıyor.

Sürücüsüz otomobiller yanında pilotsuz uçaklar da geleceğin bir parçası. Bir uçak üreticisi olarak Boeing, elbette bu alana da fazlasıyla ilgi gösteriyor. Firmanın bu konuda yaptığı son denemede ise beş adet “mini jet” uçak kullanıldı. Avustralya’da yer alan pistte yapılan demene kapsamında bu mini jet uçaklar otonom olarak başarılı bir grup uçuşu gerçekleştirdi. Kendi içlerindeki bilgisayar sistemi ve sensörleriyle birbirlerinin konumlarını takip ederek beraber uçabilen uçaklar, söylendiği kadarıyla tamamen bağımsız uçuş sistemleri üzerine kuruluyorlar. Ancak yine de belirli görevler için programlanabileceği aktarılan sistem, “öğrenme” yetisine de sahip açıklaması yapılıyor. Bu da gerçekten çok önemli çünkü bir uçağın insana ihtiyaç duymadan farklı durumlara / sorunlara kendi başına cevap verebilir olması gerekiyor. Sistemin bu bağlamda gerçek pilotlara “hayır” diyebileceği dahi aktarılıyor. “Advanced Queensland Autonomous Systems Platform Technology Project” kapsamında yapılan denemede uçakların kendilerine verilen görevleri diğerleriyle paylaşılan veriler üzerinden yerine getirebildiği söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boeing, pilotsuz havacılık tarafını gerçeğe dönüştürecek isimlerden

Pilotsuz gelecek ilk olarak askeri tarafta, daha sonra ise sivil havacılıkta gerçek olacak. Elbette yüksek ihtimalle en az 20 yıldan önce pilotsuz yolcu uçakları göreve başlamayacak. Ancak yine de gelecekte uçan taksilerin de etkisiyle havacılıktaki “insan faktörü” kesin olarak ortadan kaldırılacak. Korkutucu pilotsuz savaş uçakları (Drone gibi yerden kontrol edilenler değil, yapay zekasıyla kendi görev yapan) ise çok ama çok yakında bulunuyor. Bu konuda ABD’nin dev çalışmaları ve ilerlemeleri bulunuyor.