reklamı kapat

POPÜLER

uçak iniş

Dünyada büyük bir ilke imza atan tarihi uçak inişi [Video]

Otomobillerde artık çok gelişmiş otonom sistemler yer alıyor. Bu altyapı başka alanlarda da gelişiyor. Karşınızda tamamen otonom olarak yani kendi başına iniş yapabilen ilk uçak bulunuyor.

Uzun yıllardır uçaklar ILS sistemi üzerinden otomatik iniş gerçekleştirebiliyor. Ancak bu süreçte pistte yer alan özel sistemler yardımıyla iniş yapılıyor. Yani inişi bir bakıma pist gerçekleştiriyor. Şimdi ise tamamen uçak tarafından gerçekleştirilen bir iniş yapıldı. Tesla araçların kendi başına yol alması gibi kendi kendini sorunsuz olarak indiren uçak, bu konuda dünyada bir ilke imza atmış durumda. ILS sistemine sahip olmayan pistlere iniş için gerçekten çok önemli görünen bu gelişme, alanda büyük ses getiriyor. Almanya merkezli “Technische Universität München” araştırmacıları tarafından mümkün kılınan bu altyapıda, özel sistemler ile donatılan standart bir pervaneli uçak kullanılıyor. Gelişmiş kamera sistemiyle pisti, GPS üstünden de konumu belirleyen sistem, buradan aldığı verileri yerleşik işlem biriminden geçiriyor ve açısını ayarlayarak sorunsuz bir iniş gerçekleştirebiliyor.

uçak iniş

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tamamen otonom uçak inişi ile yeni döneme geçiş yapılıyor

Kızılötesi kameralar sayesinde sisli havalarda da sorunsuz iniş sunacağı söylenen sistem, henüz erken geliştirme aşamasında bulunuyor. Yani kısa süre içerisinde pilota ihtiyaç olmadan yol alabilen ve inebilen uçakların hayatımıza girmesi beklenmiyor. Yine de gelecek için çok önemli olan sistem, testlerde oldukça olumlu sonuçlar veriyor. Havacılık gelecekte çok daha güvenli hale gelecek gibi görünüyor. Böyle bir sistem sayesinde inişte karşılaşılacak bir çok sorun ortadan kaldırılıyor.