reklamı kapat

POPÜLER

Yolcu uçağı
Yolcu uçağı

Yolcu uçağının çapraz rüzgar altında “sinirleri geren” korkunç inişi [Video]

22 Ocak 2018

Yolcu uçağı pilotları her türlü hava konuşuluna karşı eğitim alıyor. Bunların en zorlusu ise genelde yüksek hızda esen çapraz rüzgar altında yapılanlar oluyor. Bunu genelde simülatörlerde yaşayan pilotlar, bu kötü deneyimle zaman zaman gerçek yaşamda da karşılaşabiliyor.

Yüksek hızda esen çapraz rüzgar altında iniş videoları arasında bir yenisi daha eklendi. Avrupa’da kayda alınan aşağıda izleyebileceğiniz video, Bombardier Dash8 Q400 uçak modelinin rüzgar ile dansını gözler önüne seriyor. Saatte 110 km hızda esen rüzgar ile inişe geçen pilot, hayatının en zor inişlerinden birisini yaşamış görünüyor. Almaya’da yer alan Düsseldorf Havalimanı‘na yapılan inişin videosu gerçekten izleyenlerin sinilerini sonuna kadar geriyor. Boyutları gereği hafif olan ve bu yüzden rüzgardan çok daha fazla etkilenen uçak, neyse ki pilotun büyük çabasıyla sorunsuz olarak inişini gerçekleştirebiliyor.

O yolcu uçağı içerisinde olmak istemezdik

Aşağıda izleyebileceğiniz video havacılık adına son dönemde kayıt altına alınan en korkutucu çekimler arasında yer alıyor. Birden fazla kez çakılacak gibi hareketler gerçekleştiren uçak, pilotunun da katkısıyla bu kötü olaydan kurtulmuş görünüyor. Ancak durum her zaman böyle olmuyor. Yüksek hızdaki çapraz rüzgarlar nedeniyle inişte kaza yapmış birçok uçak bulunuyor. Yeni teknolojilerle biraz daha rahat atlatılan bu durumu izlemesi bile rahatsızlık veriyor.

Video