reklamı kapat

POPÜLER

Süpersonik yolcu uçağı
Süpersonik yolcu uçağı
Süpersonik yolcu uçağı
Süpersonik yolcu uçağı

Süpersonik yolcu uçaklarının geleceği için büyük yatırım

Concorde’un başına gelenler nedeniyle tarih olan süpersonik yolcu uçaklarının (Sesten hızlı) geri döndürülmesi için çalışmalar sürüyor. Bu konunun sayılı isimlerinden Boom Technology ise aldığı yatırımla geleceğe sağlam bakıyor.

Kısa süre önce yapılan resmi açıklamaya göre Japon Hava Yolları şirketi, Boom Technology‘e tam 10 milyon dolar yatırım yapmış durumda. Buna ek olarak şirketin üreteceği uçaklardan 20 tanesini satın alma opsiyonunu da eline alan şirket, Boom Technology‘nin toplam öne sipariş miktarını 76’ya çekecek gibi görünüyor. Şirketin geliştirdiği sesten hızlı gidebilen yolcu uçağı, modern teknolojilerle Mach 2.2 (1,675 mph, 2,700 km/h) hıza çıkabilecek. 45 yolcusunu Londra’dan New York’a 5000$ gibi uygun bir fiyata götürebileceğini belirtilen uçak, üç farklı motordan güç alacak. Efsane Concorde‘a göre daha uygun bir alternatif oluşturacağı düşünülen Boom Technology’nin uçağı, dünyayı daha ufak bir yer haline getirecek.

Süpersonik uçak konusundaki çalışmalar büyük umut vadediyor

Bilmeyenler için Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, süpersonik  yolcu uçağının prototipini tasarlamak adına Lockheed Martin ile çalışmalar yürütüyor. Ayrıca Spike Aerospace firmasının S-512 model isimli süpersonik uçağı da dikkat çeken modeller arasında yer alıyor. Firmalar şu sıralar daha çok sonik patlama gürültüsünü azaltma üzerine çalışmalar gerçekleştiriyor.