reklamı kapat

POPÜLER

Boom XB-1

Süpersonik test uçağı “Boom XB-1” için ses hızını aşma izni çıktı

Süpersonik yolcu uçakları yakın gelecekte hayatımıza bir kez daha giriş yapacak. Bu konuda en önemli adaylardan birisi Boom XB-1.

Concorde ve başına gelenler sonrasında süpersonik yolcu uçakları hayatımızdan çıktı. Askeri tarafta elbette ses hızından yüksek uçuşlar devam ediyor ancak sivil havacılık bu yüksek hızdan mahrum kalıyor. İşte bu üzücü durum yukarıda da dediğimiz gibi yakın gelecekte değişecek. Çünkü şu an birçok firma özellikle iş jeti tarafında yeniden ses hızının üstünde yolcu taşımak için çalışıyor. Bu konuda çalışan firmalardan birisi olan Boom Supersonic, 2020 yılında XB-1 adını verdiği prototip uçağını görücüye çıkarmıştı. Bu uçağın o zaman tam boyutlu versiyon için bir test platformu olacağı aktarılmış, prototipin Mach 2.2 (2.700 km/s) hıza çıkış yapabileceği açıklanmıştı. O zaman modelde General Electric tarafından üretilen üç adet J8-15 turbojet motorunu kullanıyor bilgisi verilmişti. Boom XB-1 modelini geçtiğimiz aylarda gündeme getiren ise yapılan ilk uçuş testi olmuştu. Hemen aşağıdaki videoda izleyebileceğiniz uçuş, test pilotu Bill “Doc” Shoemaker tarafından gerçekleştirildi ve sorunsuz olarak tamamlandı. İlk uçuş testinde sınırlar zorlanmadı, hava aracıyla 2.170 metre yükseğe çıkılarak 440 km/s hız geçilmedi. O zaman daha sonraki testlerde 1 Mach geçilecek denilen ve bugün bunun için FAA yani ABD Federal Havacılık İdaresi’nden gerekli resmi onayı alınan uçak, bu konuda yıl sonuna doğru teste alınacak. Şirket, ses hızını aşmaya çalışmadan önce çok sayıda uçuş gerçekleştireceklerini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu alanda NASA da yer alıyor, kurum spesifik olarak Lockheed Martin ile X-59 QueSST üzerinde çalışıyor. Yeni nesil süpersonik yolcu uçaklarını daha iyi hale getirmeyi hedefleyen test uçağı, özellikle sessiz yolculuğa odaklanıyor. Çünkü başına gelen kötü olaylar sonrasında rafa kaldırılan süpersonik yolcu uçağı Concorde, ses hızını aştığı zaman çok büyük bir “Sonic Boom” patlaması oluşturuyordu. İşte bunun aşağıdaki şehirleri rahatsız etmeyecek düzeye getirilmesini isteyen NASA, ayrıca sesten hızlı (1.513 km/s) seyir gürültüsünde de ciddi bir düşüş (75 db’ye kadar) hedefliyor.

Boom XB-1 yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu