reklamı kapat

POPÜLER

kişisel hava aracı: "Pivotal Helix"

İlk toplu müşteri teslimatları başlayacak yeni kişisel hava aracı: “Pivotal Helix”

Motosiklet, bisiklet ya da otomobillerin yerini yakın gelecekte kişisel hava aracı modelleri alacak ve bu konuda bugün Pivotal Helix ses getiriyor.

Pivotal Helix, pilot lisansı olmadan uçurabilen bir kişisel hava aracı ve şu an 190 bin dolardan satılıyor. İlk toplu müşteri teslimatları temmuz ayında başlanacak bilgisi geçilen Helix’in, aslında ilk ticari satışı 2023’ün ekim ayında gerçekleştirilmiş ve Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı (AFRL) tarafından değerlendirilmek üzere sipariş edilen sekiz Helix’ten dört tanesi ve iki uçuş simülatörü de Şubat 2024’te teslim edilmiş. Dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen ve tamamen elektrikli olduğundan “eVTOL” sınıfında yer alan Helix, tek kişilik tasarlanmış ve çok sayıda motor sayesinde güvenli bir yolculuk vadediyor (Biri bozulsa dahi diğerleriyle yol alınabiliyor). 32 km gibi bir menzili bulunan ve 100 km/s hıza çıkabilen model, motorları barındıran ön ve arkadaki kanat kısımları çıkarılabilir olduğundan taşıma ve saklama kolaylığı sunuyor. Tasarımı gereği dikey bir formda uçan modelin, 240 ve 260 bin dolarlık üst sürümleri de bulunuyor. 12 motora sahip iki kişilik versiyonu üzerinde çalışıldığı da söylenen Helix’in, söylendiği kadarıyla ileride kargo odaklı bir versiyonu da sunulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kişisel hava aracı denildiği zaman akla gelenlerden birisi de Jetson Aero tarafından geliştirilen Jetson ONE. Kaçıranlar için üzerinden geçmek adına bu hava aracı, sadece tek bir kişi tarafından uçurulabiliyor. 2022 yılı için planlanan tüm versiyonları satılan, ufak çaplı olarak 2023 siparişleri de alınan hava aracı, 92 bin dolarlık bir başlangıç fiyatına sahip. Şehirden uzak yerlerde çok keyifli zamanlar vadeden ve iki adet kol ile kontrol edilen hava aracı, sekiz adet pervane ile dengeli bir uçuş getiriyor ve maksimum 102 km/s hıza çıkabiliyor. Tamamen elektrikli olan 85 kg ağırlığındaki hava aracı, 88 kW lityum-iyon pil paketiyle 20 dakika boyunca havada kalabiliyor. Jetson ONE bu aralar sayfanın altındaki videolar ile öne çıkıyor. Bu videolarda hem aracın detayları paylaşılıyor hem de formasyon uçuşu gözler önüne seriliyor.

Kişisel hava aracı Pivotal Helix yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin

İLGİLİ HABERLER