reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Jetson ONE

Kişisel hava aracı Jetson One için özendiren yeni video geldi

Motosiklet, bisiklet ya da otomobillerin yerini yakın gelecekte Jetson One gibi kişisel hava aracı modelleri alacak gibi görünüyor.

Advertisement

İsveç merkezli Jetson Aero tarafından geliştirilen Jetson ONE uzun zamandır gündemimizde yer alıyor. Halen tanışmayanlar için üzerinden geçmek adına bu hava aracı, sadece tek bir kişi tarafından uçurulabiliyor. 2022 yılı için planlanan tüm versiyonları satılan, ufak çaplı olarak 2023 siparişleri de alınan hava aracı, bildiğimiz kadarıyla 92 bin dolarlık bir başlangıç fiyatına sahip.

Şehirden uzak yerlerde çok keyifli zamanlar vadeden ve iki adet kol ile kontrol edilen hava aracı, sekiz adet pervane ile dengeli bir uçuş getiriyor ve maksimum 102 km/s hıza çıkabiliyor. Tamamen elektrikli olan 85 kg ağırlığındaki hava aracı, 88 kW lityum-iyon pil paketiyle 20 dakika boyunca havada kalabiliyor.

Jetson Aero tarafından yeni yayımlanan yukarıdaki videoda Jetson ONE ile arazide yapılan uçuş süreci gözler önüne seriliyor. Bu video gerçekten çok keyifli görünüyor ve birçok kişiye “böyle bir hava aracına sahip olmayı çok isterdim” cümlesini kurduruyor.

Yeni videoda ilk defa su üzerinde uçarken de gösterilen kişisel hava aracı, halen şehir içi kullanımına uygun bir seçenek konumunda ise yer almıyor. Sadece 2023 için 242’den fazla sipariş alınan model, önümüzdeki aylarda sık sık karşımıza çıkacak bir zengin oyuncağı konumunda bulunuyor.

Jetson ONE modeline benzer araçlar üzerinde çalışan başka firmalar da bulunuyor. Ancak sektör şu an ağırlıklı olarak birden fazla kişiyi taşıyacak uçan taksiler üzerinde çalışmalar yapıyor. Havacılık alanında büyük gelecek planları sürdürülüyor.

İlginizi Çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın