reklamı kapat

POPÜLER

Concorde

Son süpersonik “Concorde” uçuşunun üstünden 20 yıl geçti

Son süpersonik “Concorde” uçuşunun üstünden 20 yıl geçti. Son uçuş 24 Ekim 2003 tarihinde yapılmış ve bir dönem kapanmıştı.

Concorde, yıllar önce süpersonik yolcu taşımacılığını başlatmış bir uçak modeli. Yaşanan hatırlanmak istenmeyen kazalar ve sorunlar sonrasında emekli edilen uçak, uçtuğu sırada Dünya’yı daha önce hiç olmadığı kadar ufak hale getiriyordu. Çünkü güçlü jet motorlarıyla sesten hızlı uçabilen (En yüksek hız 2.179 km/sa olarak geçiyor) Concorde, ses hızını açtığı zaman inanılmaz yüksek sesli bir sonik patlama oluşturuyordu. Günümüzde savaş uçaklarından duyduğumuz bu kavramı gündelik hayata sokan efsane uçak, bu açıdan inanılmaz bir gürültü kirliliği oluşturuyordu. 24 Ekim 2003 tarihinde yukarıdaki videoda görülebilen uçuş sonrasında emekliye ayrılan teknoloji harikası uçak, halen gündeme gelmeye devam ediyor ve geleceğe ilham olmayı sürdürüyor. Eğer bilmiyorsanız şu an birçok firma yeniden ses hızının üstünde yolcu taşımak için çalışmalar yapıyor. Bunlardan birisi olan Boom, daha gökyüzüne çıkmayan süpersonik yolcu uçağı “Overture” ile American Airlines firmasından 20 sipariş sözü almıştı. Aktarıldığı kadarıyla Boom, “Overture Superfactory” adını verdiği üretim tesisini yıl sonunda kurmayı planlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firmanın bu tesiste üretime 2024 yılında başlamayı hedeflediği, ancak ilk ticari kullanıma hazır süpersonik yolcu uçağının 2026 öncesinde tamamlanmayacağı belirtiliyor. Eğer her şey yolunda giderse Boom’dan ekstra 40 uçak daha alacağını açıklayan American Airlines, bu konuda önemli bir gelecek gösterimi yapıyor. Bu arada Boom’dan süpersonik yolcu uçağı almak isteyen isimler arasında United Airlines firması da yer alıyor. Hatta United Airlines burada 50 uçağa kadar çıkabileceğini belirtiyor. Bu arada eğer kaçırdıysanız artık sadece hafızalarda yer edinen efsane yolcu uçağı için LEGO da bir adım atmış ve burada görebileceğiniz özel bir seti hazırlamıştı.

Tarihi Concorde gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition